Vahap SALMAN – 12 Temmuz 2021

“Hiç bir şey hukuksuz değildi.Çünkü, artık hukuk yoktu”. George Orwell 1984
O akşam binlerce insan işlerinden çıkıp evlerine gittiler. Yemeklerini yediler. Olağan dışı hiç bir şey yoktu. Sonra birden bire haber kanalları peş peşe kalkışma haberlerini geçmeye başladılar. Bütün ülke şaşkınlık içinde neler olup bittiğini anlamaya çalışıyordu. En kötü demokrasinin bile darbeden iyidir tezini savunan biri olarak o görüntüler beni çok ürkütmüştü. Belki fazla demokrasi ile iç içe yaşamış yada demokrasiyi özümsemesine müsaade edilememiş bir toplum olabiliriz. Fakat çokça darbe yaşamış ve bu darbelerin bizi nasıl geriye götürdüğünün farkında olan bir toplumuz. Artık anlamıştık ki bu ülkede hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.
Nitekim 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL ve bunun peşinden yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname’lerle en az beş yüz bin kişinin doğrudan (birincil) mağdur, iki buçuk milyon kişinin dolaylı (ikincil) mağdur , seksen iki milyon kişinin ise yaşam kalitelerine, hayat tarzlarına ve özgürlüklerine zarar verilmek suretiyle üçüncül mağdur yapıldığını biliyormuydunuz?
Dilerseniz 20 Temmuz 2016’dan bugüne KHK’ların yaratmış olduğu tahribatların istatistiki verilerine hep birlikte göz atalım.
Bu araştırma 20 Temmuz 2019-09 Eylül 2019 tarihleri arasında Türkiye’nin 81 ilinden 3104 ve dünyanın 33 ülkesinden 201 kişi ile toplam 3305 kişinin katılımıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın güvenilirlik derecesi %95, hata payı yüzde 1.70’tir.
Yapılan araştırma sonucunda annelerinin hayatının sistematik olarak yaşanmaz hale getirilmesi sonucu sadece sosyal medyaya yansıyan henüz doğmadan veya bir isim bile alamadan ölen bebeklerin sayısı on altıdır.
Soykırım sistemetiğinin bir sonucu olarak intihar eden OHAL/KHK mağdurları seksen kişidir. Bunların içerisinde savcı, öğretmen, polis, asker, diyanet görevlisi, infaz koruma memuru, mühendis, akademisyen, öğrenci, ev hanımı, hemşire, müzisyen, avukat bulunmaktadır.
OHAL rejiminde insanlığa karşı işlenen suçlar sonucu hastalık veya başka sebeplerle hayatını kaybeden mağdurlar ise beşyüzellidört kişidir. Bununla birlikte, binlerce insan açlığa, sefalete, çok sevdiği ülkesinden ayrılmaya kısacası ağaç kökü yemeye mecbur bırakılmıştır. Bir taraftan ailenin kutsiyetinden bahsedilirken, diğer taraftan KHK’lar sonucu binlerce yuvanın yıkılmasına sebebiyet verilmiştir.
Kansere ve depresyon gibi psikolojik hastalıklara yakalanan ve ağır hastalıklarla boğuşan, SGK kayıtları iptal edildiği için tedavi olamayanların ise sayısı belirsiz.
Farklı mahallelerden binlerce insanı, toplumun kafasında yarattıkları gettolara hapsetmişlerdir.
O nedenle KHK uygulamaları birer soykırım ve insanlığa karşı işlenmiş birer suçtur.
Hukukun ve adaletin hüküm sürdüğü, kimsenin yatağına aç girmediği, KHK’ların olmadığı bir ülkede buluşmak dileğiyle…

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top