Bizim Yaklaşımımız

Bir birey bir suçla yargılandığında veya diğer bir yasal anlaşmazlığa karıştığında adil yargılanma hakkına sahiptir. Bu da, davanın makul bir süre içerisinde, bağımsız ve tarafsız bir mahkemede, hakkaniyete uygun bir biçimde ve kamuya açık olarak görülmesi anlamına gelir.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi adil olmayan binlerce yargılamayı vurgulayarak gündeme getirmiştir ve bunlar arasında suçsuz insanların hapse konulmasına yol açan pek çok dava bulunmaktadır.
İnsanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden, yeniden yargılanma ve benzer adaletsizliklerin tekrarlanmaması için hükümetlerin uygun kurallar oluşturmalarını sağlama maksadıyla yararlanmışlardır.

Ağır hasta mahpusların salgın hastalık durumunda ciddi risk grubunda bulunması nedeniyle serbest bırakılarak infazlar ertelenmeli, tutuklu olanlar serbest bırakılmalı, 60 yaş üstü mahpusların tedbiren serbest bırakılarak infazları ertelenmeli, tutuklu olanların serbest bırakılmalı.
Hamile ve çocuklu kadınların, çocuğun üstün yararı ilkesi gözetilerek serbest bırakılmaları ve infazları ertelenmeli.
Çocuk tutuklular bir an önce serbest bırakılmalı.

Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kullanılarak suçlanan siyasi tutukluların (Milletvekileri, Belediye eş başkanları, belediye meclis ve il genel meclis üyeleri, Avukatlar, Gazeteciler, İnsan hakları savunucuları, aydın ve yazarlar, aktivistler, sendikacılar, öğrenciler gibi ) fikir özgürlüğüne müdahale olması sebebiyle, bir an önce serbest bırakılmalı.

Son dönemlerde kamuoyu gündeminde olan infaz düzenlenmesine ilişkin yasa teklifi çalışmalarının infazda eşitlik ilkesi, infaz süreleri kısaltılmalı ve dezavantajlı mahpus grupların mağduriyetleri göz önünde bulundurularak derhal yasalaştırılmalı diye düşüyor ve bu yolda mücadele ediyoruz.

hemen harekete geç
İnsan haklarını savunmak ve hayat kurtarmak için şimdi bağış yapın. Hediyeniz tüm dünyadaki insan haklarını koruyacak.

take action right now

$
Persönliche Informationen

Spendensumme: $5

to top