Hasan Erol – 06 Eylül 2021

Şenyaşar ailesine yönelik 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesi gerçekleşen saldırılarda, hayatını kaybeden aile fertlerinden üç kişi için adalet arayan anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, Şanlıurfa Adliyesi önünde başlattıkları adalet nöbetlerinin 182. gününde.  

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018’de yaptığı esnaf ziyareti sırasında meydana gelen olaylarda, biri Yıldız ve üçü Şenyaşar ailesine ait olmak üzere dört kişi hayatını kaybetmişti. 

İlk olarak Şenyaşar ailesine ait iş yerinde başlayan ve sonrasında hastanede devam eden olaylar sonucunda Emine Şenyaşar’ın eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ve Celal Şenyaşar ve ayrıca milletvekili Halil İbrahim Yıldız’ın abisi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. 

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının dahil oldukları saldırıda, Ferit Şenyaşar’ın kardeşi Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi. Verilen mahkeme kararının istinaf ve Yargıtay yolunun açık olduğu belirtildi. 

NE OLMUŞTU?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 günü, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın seçim çalışmaları sırasında, Şenyaşar ailesine ait iş yerinde meydana gelen tartışma kavgaya dönüştü. Ardından silahlar çekildi. Meydana gelen olaylar hastanede de devam etti. Gerçekleşen saldırıda, Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ve Celal Şenyaşar yaşamını yitirdi. Kardeşlerden Ferit Şenyaşar ise yaralı olarak kurtuldu. AKP’li milletvekilinin abisi Mehmet Şah Yıldız da hayatını kaybedenler arasında. 

Konuyla ilgili Artı Tv’ye açıklama yapan Ferit Şenyaşar, babası Hacı Esvet Şenyaşar’ın iş yerindeki olaylarda bulunmadığını, saldırıdan sonra hastaneye gittiğini ve babasının hastanede linç edilerek öldürüldüğünü söyledi. Açıklamasına devam eden Şenyaşar, “İş yerinde bulunan abime üç el ateş ediliyor. Yapılan otopsi raporunda abimin vücudunda altı adet mermi bulunduğu yazıyor. Diğer kalan üç el de devlet hastanesinde ateş edilmiştir. En vahimi de kardeşimin otopsi raporudur. Bu da bir linçtir, bir katliamdır, bir insanlık suçudur. İş yerinde kardeşime üç el ateş ediyorlar. Otopsi raporunda, vücudunda tam on yedi adet mermi çıkıyor.” dedi. 

Meydana gelen olayda şüpheli sıfatıyla aranan Enver Yıldız, saldırıdan on beş ay sonra teslim oldu. Konuyla ilgili açıklamalarında Enver Yıldız’a da değinen Ferit Şenyaşar şu şekilde konuştu: “Burada bulunmamızın en önemli nedeni Şanlıurfa Başsavcısı’nın tarafsız davranmaması. Bunu resmi olarak da sunmak istiyorum. Enver Yıldız, elinde silahla kardeşime ateş ediyor. Olaydan bir buçuk yıl sonra gelip ifade verip teslim oluyor. İfade vermeden önce annemle birlikte sürekli Şanlıurfa Adliyesi’ne gidiyorduk. İkinci evimiz adliye olmuştu. ‘Dava hangi aşamada, niye kimse tutuklanmıyor, katliam yapanlar Suruç’ta serbest dolaşıyor’ diye dosya savcısına bildiriyoruz. Savcı her seferinde, ‘Biz arıyoruz, evine baskın yapıyoruz. Araştırıyoruz ama Enver Yıldız’ı bulamıyoruz.’ diyordu. Dosya üzerindeki gizlilik kararı kalkınca, dosya bizimle paylaşıldı. Evren Yıldız’ın tape kayıtları da dosyada var. Tape kayıtlarına baktığımızda Enver Yıldız, savcının dediklerini yalanlıyor. Birkaç önemli konuşmasını paylaşmak istiyorum. Mehmet diye biriyle görüşüyor ve şu anki savcıyla ilgili diyor ki, ‘Urfa’ya yeni bir savcı atanmış. O göreve başlarsa gidip ifade vereceğim.’ Enver Yıldız, babamın hastanede linç edildiğini de doğruluyor.” 

182 gündür adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, hastanedeki vakayla ilgili savcı ve hakimler üzerinde baskı olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca Şenyaşar ailesi, ismini gizli tutan bazı AKP’li vekillerin kendilerine hak verdiklerini ancak isimlerinin açığa çıkartılmasını istemediklerini iddia ediyor. 

Olaylarla ilgili başlatılan soruşturma, iş yeri ve hastanede gerçekleşen olaylar olarak iki farklı dosyaya bölünmüştü. Hastanede meydana gelen olaylar ile ilgili soruşturmada gizlilik kararı bulunuyor ve soruşturma halen devam ediyor. Ferit Şenyaşar, konuyla ilgili, savcıyla görüşmek istediklerini ve ancak savcının kendisiyle görüşmelerine izin vermediğini belirtti.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top