Hasan EROL – 25 Temmuz 2021

Adalet nedir, sorusuna şöyle cevap veriyor şair: “Bunca yılın sonunda adalet nedir sorusuna sağlıklı bir cevabım yok benim. Zira bu konuda her şey o kadar değişken, hercai ve umutsuz ki… Eh, insanın neresi ağrırsa canı orası. Adalet, uzun upuzun yargılanmamaktır; adalet, kanunların herkes için geçerli olmasıdır; adalet, haksız yere içerde olmamaktır; adalet, unutulmamaktır…”

Yaklaşık 27 yıldır cezaevinde, mahkumiyeti belgesele konu olmuş bir şair. Kimse suçunun tam olarak ne olduğunu ve çeyrek asırdan fazla bir süredir neden cezaevinde olduğunu bilmiyor.

Şair İlhan Sami Çomak. Müebbet şair. 1994 yılında, henüz 21 yaşında iken, “bölücülük” suçlamasıyla 16 gün boyunca gözaltında kaldı.

Gözaltı süresi boyunca kendi ifadesiyle, ağır işkenceye maruz kaldı. Güvenlik görevlileri tarafından kız kardeşiyle ve abisiyle tehdit edildi.

Kendisine, hiç işlemediğini ifade ettiği ve işkence sonucunda imzalatılan ifade tutanağına dayanılarak idam cezasından çevrilmiş ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Şair İlhan Çomak. Kürt kimliğinden ötürü müdür bilinmez, aleyhinde somut hiçbir delil olmadığı halde, dile kolay, çeyrek asırdır mahkum, özgürlüğü çalınmış bir şair. Kendi deyişiyle, kötülükle sınanıyor.

“Boşuna kötülükle sınandığımı dillendirmiyorum.
Başladığım yerdeyim. Hep böyle oluyor.
Dönüp dönüp müebbetler alıyorum!”

İşkence ile imzalatılan polis tutanağına dayanılarak kendisine isnat edilen suçlara bir göz gezdirelim: 1993 yılı Haziran-Temmuz Ağustos aylarında, “Genç-Lice-Kulp” üçgeninde PKK’nın gerçekleştirdiği sayısız tüm silahlı çatışmalarda yer almak, İstanbul’da ise; Bağlarbaşı Okumuşlar Kereste deposu, E-5 Karayolu’ndaki Devlet Malzeme Ofisi ve Garanti Bankası Şirinevler Şubesi’nin molotoflanması, Heybeliada, Burgazada, Poyrazköy, Belgrad Ayazağa, Şile, Zekeriyaköy ve Polenezköy Çayırbaşı ormanlarının yakılması, Marmara İnşaat bürosu ve Küçüksu Bekiroğlu Kereste deposunun yakılması, PKK adına eleman temin etmek ve para toplamak.

Mahkum şair, haklı olarak kendisine isnat edilen suçlara şu şekilde sitem ediyor: “Neredeyse İstanbul’daki tüm ormanları benim yaktığım söylendi. Ejderha olsam böyle yakamam.”

Şair İlhan Sami Çomak. 21 yaşında bir üniversite öğrencisi iken gözaltına alındı. Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından yargılandı ve idamına hükmedildi. İdam cezası, iyi hali dikkate alınarak 2000 yılında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

2001’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu tutsak şair. AİHM, Çomak’ı haklı bularak, ‘adil yargılanma hakkının ihlal edildiği’ne hükmetti ve Türkiye’yi tazminata mahkum etti.

AİHM’in yeniden yargılama kararından 6 yıl sonra 2013’te ikinci kez yargılanmaya başlandı. Ancak, Çomak’ın cezası 2016’da Yargıtay tarafından somut hiçbir delil bulunamamasına rağmen bir kez daha onandı.

Avukatları, 20 yılı aşkın tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliyesini istedi. Ancak mahkeme, ‘delil karartma’ şüphesiyle tutukluluğunun devamına karar verdi. 

Mahkum şairin dosyası, halihazırda Anayasa Mahkemesi’nde gündeme alınmayı, incelenmeyi bekliyor.

Bunca yıl tutsak olan şairin bizlerden bir tek isteği var: “Herkes bana yaşatılan adaletsizliği hiç olmazsa bir yakınına anlatmalı. Ortada tutarlı bir kötülük var.”

Şair İlhan Sami Çomak, 27 yıldır cezaevinde. Adalet bekliyor.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top