Vahap SALMAN – 8 Temmuz 2021

“Bulunduğun  yer seni memnun etmiyorsa,  yerini değiştir ağaç değilsin”. -Jim Rohn- 

Evet iyisiyle, kötüsüyle, sefasıyla, cefasıyla, sevgisiyle, kavgasıyla herşeyiyle bu memleket bizim. Önümde promter  olmadan nasılda Nazım’dan, Edip Cansever’den, Yunus’tan, Mevlâna’dan, Âşık Veysel’den  güzellemeler yapabiliyorsam yine önümde promter olmadan rantçılardan, hırsızlardan, ihale üç kağıtçılarından, milletin malına,  parasına çökenlerden, tosuncuklardan, mafyalardan bahsedebiliyorum.

Biliyorum ki onlar da  bu memlekette var oldular.  Elleri öpülesi olanlarla bunlar arasında seçim yapmadan kıstas ne olmalı? 

Bakın dağ yerinde, deniz, güneş,  ay yerinde. Bize kalan ise doğru pozisyonda olmak. Bu kadar zor mu? Benim devletime aidiyetim devletimin  beni  ne kadar koruyup,  kolladığına bağlıdır. Beni koyun  gibi sağıp benden sağdığını yandaşına, oydaşına  içiren bir devlete karşı nasıl aidiyetim olabilir? Benden IBAN isteyip duygumu sömürüp yolladığımız parayı çantalarla müteahitlere yediren bir devlete ben nasıl bağlı kalabilirim? 

Benim hiç suçum yokken bir gece yarısı sokağa atan ve ağaç kökü  yemeye mahkum eden, yerime liyakatsiz yandaşını dolduran bir devlete   nasıl bağlı kalabilirim? 

Bir devlette cinsiyetçi, eşitsizlik, ekolojik ve çevresel eşitsizlik , mezhepsel, inançsal eşitsizlik varsa, etnik eşitsizlik  varsa, siyasal eşitsizlik varsa dogmatik ve hamasi söylemlerle  beni sürekli aşağılayarak yoksayan bir devlete nasıl benim devletim diyeceğim? 

Bizler ” yollar seni gide gide usandım, ayağıma diken battı gül sandım” diyen naif kültürlerin içinden geldik. 

Ezmeyi de, ezilmeyi de, üzmeyi de, üzülmeyi  de sevmeyiz.  

Topuk vurduğun yerden bereket  fışkıran bu toprakları  ekinsiz çiçeksiz, böceksiz  bırakmak bize gidin  demektir. Öyleyse gideriz ağaç değiliz.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top