Hasan EROL – 8 Temmuz 2021

35 gündür kayıp olan ve Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçiliği’nde tutulduğu iddia edilen Kırgızistan vatandaşı ve Sapat Okulları’nın kurucusu Orhan İnandı, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyonuyla Türkiye’ye kaçırıldı.

Kendisinden 31 Mayıs 2021’den beri haber alınamayan, Bişkek’te terkedilmiş halde bulunan arabasından, kaybedildiği ve Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçiliği’nde tutulduğu düşünülen İnandı’nın, Erdoğan’ın açıklamasından sonra kaçırıldığı öğrenildi.

KABİNE TOPLANTISINDA DUYURULDU

5 Temmuz Pazartesi günü, Kabine Toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, Orhan İnandı’nın, MİT’in özgün ve sabırlı bir çalışmasıyla Türkiye’ye getirildiğini ve “adalete teslim edildiğini” açıkladı.

İŞKENCE GÖRDÜ

Eşinden 31 Mayıs 2021’den beri haber alamayan Reyhan İnandı, sesini sosyal medya hesabı üzerinden tüm dünyaya duyurmuştu. Eşinin, MİT tarafından kaçırılmasının öğrenilmesinin ardından Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Reyhan İnandı, “35 gün boyunca eşimi aradım. Konuşmadığım kimse kalmadı. Bana hep eşimin Kırgızistan’da olduğu ümidi verildi. Ben gerçekten Kırgız devletine güvendim. Bana söylenilen her şeye inandım. Sonucun böyle olması bizim için çok büyük bir hayal kırıklığı. Çok zayıflamış eşim. Elinde büyük bir şişlik var ve işkence yapıldığını net bir şekilde görebiliyorum. Türk bayrağının önünde, işkence yaptıklarını tüm dünyaya sergilediler. Bu Türkiye’deki yöneticilerin ayıbıdır, bizim değil.” dedi.

KIRGIZ HALKI ÖZÜR DİLİYOR

Ailesinin de kendisinin de gönlünün kırıldığını ifade eden Reyhan İnandı, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Bunu beklemiyorduk. Geceden beri telefonlarımız susmadı. Yolda bile gelip sarılanlar oldu. Kırgız halkı, ülkeleri adına benden özür diliyorlar. Orhan Bey’in 26 yıllık emeğinin karşılığı bu olmamalıydı. 

Eşim Orhan İnandı Kırgızistan’da kaçırıldıktan tam 35 gün sonra Türkiye’de ortaya çıkarıldı. Halini, durumunu siz de gördünüz. Sağ eli şiş ve desteksiz duramıyor. Bu da bize, daha öne kaçırılanlara olduğu gibi, eşime de işkence yapıldığını gösteriyor.

Eşim 35 gün boyunca hangi şartlarda kaldı, hangi tehditlere, hangi işkencelere maruz kaldı bilmiyoruz. Uzmanların görüşüne göre işkence gördüğü kesin. Sizlerden bundan sonraki süreçte, bu tür insanlık dışı bir muamele görmemesi için destek bekliyorum.

İlk günden beri yanımızda hissettiğimiz, dünyanın dört bir yanından kardeşlerimizin destek ve duaları için sonsuz teşekkür ediyorum. Evet üzgünüz ama en azından artık hayatta olduğunu biliyoruz. Eşim ve tüm mazlumlar için ümitsizliğe düşmeden mücadelemize devam edeceğiz inşallah.”

GÜÇ KAYBI VAR

Adli Tıp Uzmanı ve insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, MİT’in operasyonuyla Kırgızistan’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirilen eğitimci Orhan İnandı’nın basına yansıyan fotoğraflarını yorumladı.

Gazeteci Erkam Tufan Aytav’ın YouTube kanalına konuk olan Fincancı; İnandı’nın bir elinin diğerinden büyük olarak göründüğünü, sağ elde renk değişikliği olduğunu, ele yönelik darbelerin söz konusu olabileceğini, elde doku içi kanama ve şişme olabileceğini, bütünlüklü bir muayeneye ihtiyaç olduğunu, daha büyük olan elin olduğu kolun da daha geniş göründüğünü, bütün kolda genel olarak şişlik olabileceğini, İnandı’nın askıda işkenceye maruz kalmış olabileceğini söyledi.

Orhan İnandı’nın büyük olan elinde güç kaybı olduğu belirten Fincancı, “Böyle bir görüntüyü biz hangi koşullarda izleriz? Pozisyonel işkencelerde, askı işkencelerinde bir sinir hasarı söz konusu olabilir. Buna bağlı güç kaybı olabilir. Ayrıca bu travmaya bağlı olarak küçük damarların yırtılmasıyla doku içi kanamalar meydana gelmiş olabilir. Bu pozisyonel işkence sırasında doğrudan bu kola darbeler uygulanmış olabilir. Ona bağlı kanama alanları da olmuş olabilir. Kapsamlı bir muayeneye ihtiyaç var. Ancak ilk bakışta gördüğümüz bir güç kaybı olduğu.” şeklinde açıklama yaptı.

ANKARA ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYIYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü de (Human Rights Watch), Orhan İnandı’nın MİT tarafından kaçırılmasının ardından açıklamada bulundu. Örgütün yaptığı açıklamada, Türk ve Kırgız yetkililerin Bişkek’te yaşayan bir Türk-Kırgız vatandaşını kaçırdıklarını, zorla kaybettiklerini ve yargısız bir şekilde Türkiye’ye naklettiklerini söyledi. Kaçırma eyleminin, uluslararası ve iç hukukun ağır ihlallerini içerdiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Kırgızistan’daki prestijli okullar ağının yöneticisi Orhan İnandı’nın, Türkiye’nin istihbarat servislerinin dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden Türkiye’ye yasa dışı bir şekilde insan nakline karıştığı bir dizi davanın son kurbanı olduğu ifade edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, “Orhan İnandı’nın Kırgızistan’dan kaçırılması, zorla kaybolması ve hukuksuz bir şekilde Türkiye’ye getirilmesi, Ankara’nın genel olarak hukukun üstünlüğünü ve uluslararası hukukun en temel normlarını acımasızca hiçe saydığını bir kez daha gösteriyor.” dedi.

Ayrıca Williamson, “Türk hükümeti, İnandı’nın Türkiye’de nerede tutulduğunu derhal açıklamalı ve derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır. Gözaltında kaldığı sürece, güvenlik görevlilerinin bulunmadığı bir hastanede bağımsız bir sağlık görevlisi tarafından tam ve kapsamlı bir tıbbi muayeneden geçirilmeli ve hakim önüne hızlı bir şekilde çıkarılabilmesi için kendi seçeceği bir avukata acilen erişim hakkı verilmelidir.  Kırgızistan, vatandaşının güvenliğini sağlamak ve insan haklarını korumak için adımlar atmalı ve onun kaçırılmasından, zorla kaybedilmesinden ve Türkiye’ye hukuka aykırı olarak geri gönderilmesinden sorumlu olan herkesten hesap sormalıdır.” şeklinde konuştu.

Kaçırılmanın ardından konuşan Kırgızistan Devlet Başkanı Sadyr Japarov, Orhan İnandı’ya yönelik şimdiye kadar üç kaçırma girişiminin olduğunu, bu girişimlerin engellendiğini ve hükümetin, İnandı’nın Kırgızistan’a bir an önce dönmesini talep edeceğini söyledi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı da Türkiye Büyükelçiliği’ne, İnandı’nın Kırgızistan’a iade edilmesi, Türkiye’de işkenceye maruz kalmaması ve hukuka uygun bir tutukluluk geçirmesi için diplomatik nota verdi.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top