Hasan EROL – 1 Temmuz 2021

1993 yılından beri her yıl, Haziran ayının 28’inci günü gerçekleştirilen ve bu sene 19’uncusu yapılacak olan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, geçtiğimiz Cumartesi günü, İstanbul’da sert polis müdahalesi ve yasaklar altında gerçekleşti. Müdahale sonucunda en az 35 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

2015 yılından bu yana İstanbul Valiliği’nin yasaklamış olduğu yürüyüş, bu yıl da Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

İstanbul Valiliği’nin, Maltepe miting alanını yasakladığı yürüyüş, Taksim’de yapılmak istendi. Ancak bu sefer Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasakladığı ve Taksim’de gerçekleştirilmek istenen 19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis sert bir şekilde müdahale etti.

AFP MUHABİRİ GÖZALTINA ALINDI

Polisin sert müdahalesine maruz kalan ve müdahale sırasında nefessiz kaldığını belirten,
Fransız haber ajansı muhabiri (AFP), gazeteci Bülent Kılıç gösteri sırasında gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılan ve RSF’ye açıklama yapan Bülent Kılıç, “Ben öldürülmeye çalışıldım, savcılık sadece mala zarardan soruşturmaya izin veriyor. Polis fotoğraf makinemi tamire götürdü. Ben malında değilim, benim canıma kastedildi.” dedi.

FOTOĞRAF SANATÇISI KAFEDE GÖZALTINA ALINDI

Cihangir’de bir kafede eylemi ayakta durarak desteklemeye çalışan fotoğraf sanatçısı Murat Kahya da gözaltına alındı.
Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklama yapan Kahya şunları söyledi: “Yürüyüş sonrasında arkadaşlarımla Cihangir’deki bir kafeye geldik. Onlar oturuyordu, ben ayakta duruyordum. Videoda da görülen polis amiri, gelerek keyfi olarak ‘eğer kafedeysen sandalyeye otur’ şeklinde komut verdi. Ben de ayakta durmak istediğimi, oturmayacağımı söyledim. Daha sonra ise masadan kalkmamızı isteyince, kalkmayacağımı, içkimi içtiğimi belirterek, ‘Ben bir vatandaş olarak buradan kalkmak zorunda değilim, siz kendi görevinizi yapın’ ifadelerini kullandım. 

Videoda görüldüğü şekilde sandalyeyi birden yere vurdu. Sanırım kendisi polis memuru olduğu için karşı tarafın sinmesini bekledi. Sonrasında da masada sosyal mesafeyi ihlal ettiğimizi öne sürerek, ‘bunlara işlem yapın’ komutunu verdi. Kafede otururken maskesiz olmam yanlışmış. Bunları söylerken kendisi maske takmıyordu. 

Biz bu şekilde tartışırken memurlar ceza yazmak için benden kimliğimi istedi. Ben de vermeyeceğimi, böyle bir işlem yapamayacaklarını anlatırken videoda görülen sahneler yaşandı.”

VALİLİK VE KAYMAKAMLIKTAN YASAK

Gösteri öncesinde, Onur haftası etkinlikleri kapsamında Maçka Parkı ve Heybeliada’da gerçekleştirilmek istenen piknikler Şişli Kaymakamlığı ve Adalar Emniyet Müdürlüğü tarafından engellenmişti.

Beyoğlu Kaymakamlığı, “Taksim Meydanı’nda yapılacağı duyurulan toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylemi/etkinliklerin ayrıca Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde aynı konunun devamı niteliğinde gerçekleştirilmek istenen etkinliklere devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla ve Covid-19 tedbirleri kapsamında izin verilmeyecektir.” şeklinde açıklama yaparak Yürüyüş’ün yasaklandığını duyurmuştu.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top