BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724
Mültecilere dikkat çekmek için Hollanda’nın kuzeyinden başlayıp Den Haag’ta son bulan meşaleli yürüyüş,toplumun her kesiminden destek gördü.
Korona nedeniyle, Avrupa’daki mülteci krizine çok az ilgi gösterildiğine vurgu yapan Groningen Mülteci Komitesi, yürüyüş ile soruna karşı farkındalık oluşturmak istediklerini açıkladı.
TÜRKİYE İLE MÜLTECİ ANLAŞMASI BAŞARISIZ OLDU
Organizatörlerden Burgumers Klaas de Haan ve Agatha Miedema, 25 yıldır Hollanda Mülteciler Konseyi için faaliyet gösterdiklerini söyledi. De Haan, “Türkiye’ye geri gönderilen her mülteci için AB’nin Türkiye’den bir mülteci daha alacağı yönüneki anlaşma başarısız oldu. Şimdiye kadar amaçlanandan daha az mülteci alındı.” dedi.
AVRUPA SINIRLARINDA MÜLTECİLERİN DURUMU ÇOK DAHA KÖTÜ
Ulusal kampanyanın organizatörü Roos Ykema ise amaçlarının insanları, mültecilerin yaşam koşulları hakkında bilgilendirmek ve gelecek hükümete göç politikasına destek olduğunu göstermek istediklerini söyledi. Ykema, “Avrupa sınırlarında mültecilerin durumu çok daha kötü. Sınır polisinin şiddeti, kamplardaki ihmaller, evsiz kalan insanlar, bu tutarsız politika insanların hayatını mahvediyor. Artık bu kurallar mülteciler lehine farklı olmalı. Hollanda’da seçim sonrasında kurulacak hükümet insani kabul ve güvenli kaçış yolları üzerinde çalışmalıdır.” ifadelerini kullandı.
15.03.2021

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top