Bir tweet paylaştığı gerekçesiyle siyasi bir kararla milletvekilliği düşürüldüğü için TBMM’de demokrasi nöbetine başlayan insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Milletin iradesi için, demokrasi için nöbetteyiz.” dedi. Geceyi koltuğun üzerinde geçirdiğini belirten Gergerlioğlu, “Milletin iradesi için demokrasi için nöbetteyiz. Ulusal ve uluslararası kamuoyundan çok güçlü bir destek aldık ve bu destek devam edecek çünkü çok ağır bir kararla karşı karşıyayız aceleci afaki ve hasmane siyasi bir karar” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda okunmuş ve Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü. Karar sonrası HDP grubu ve Gergerlioğlu Genel Kurul’da oturma eylemine başlamıştı.

GERGERLİOĞLU, MECLİS’TEN ‘GÜNAYDIN’ DEDİ

Sabah saatlerinde Twitter hesabından paylaşımda bulunan Gergerlioğlu, “Günaydın Rojbaş:) Uyduruk cezalar, karar okumalar milletin verdiği vekilliği, iradeyi elimizden alamaz. Direniyorum, direniyoruz. Gerçek demokrasi nöbetimiz, direnişimiz devam ediyor” yazarak bir video yayımladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“MİLLETİN İRADESİ İÇİN NÖBETTEYİZ”

Gergerlioğlu, videoda şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeyim. Ayrılmadım. Dün milletvekilliğim düşürüldü. Ama ben direniş yolunu seçtim. Genel Kurul’daydım ve daha sonra Genel Kurul’dan sonra HDP toplantı odasındaydım. Arkadaşlarımla birlikte buradaydık geç saatlere kadar. Ve daha sonrasında da ben Meclis’ten ayrılmadım. Milletvekili arkadaşlarım da refakat etti ve burada sabahladık. Koltuğun üstüne sabahladım. Ayaktayız. Milletin iradesi için, demokrasi için nöbetteyiz.

“ACELECİ, AFAKİ, HASMANE, SİYASİ BİR KARAR”

Çok güçlü bir destek aldık dün. Ulusal ve uluslararası kamuoyu bize çok güçlü bir destek verdi ve bu destek de sanırım devam edecek. Çünkü çok ağır ve haksız bir kararla karşı karşıyayız. Aceleci, afaki ve hasmane, siyasi bir karar var karşımızda. Biz milletin iradesiyle buraya geldik. Millet bize bu vekilliği verdi. Millet alır. Bu yüzden ben millete dayanıyorum ve milletin desteğini bekliyorum. Kesinlikle de Anayasa Mahkemesi sonucuna kadar da buradan ayrılmayacağım.

“24 SAAT BURADAYIM”

Burası bir demokrasi nöbeti yeri olacak. Bana destek vermek isteyen tüm kişi, kurum ve kuruluşlar destek verebilirler. Buradayım. HDP grup toplantı odasındayım. 24 saat buradayım ve ayrılmıyorum. Burayı artık tüm Türkiye’deki hukuksuzluklara karşı bir direniş yeri olarak kabul ediyorum. Arkadaşlarım da tam destek veriyor.

“TOPYEKÛN BİR SALDIRI”

Dün partimize yönelik kapatma davası açıldı. bu demek ki topyekûn bir saldırı. Topyekûn bir karşı duruş sergilemek durumundayız. Bütün bu vekillikten düşürme, parti kapatma girişimlerinin de boş çabalar olduğunu buradan deklare ediyorum. Tüm kamuyouna sevgi, saygı ve selamlarımı iletiyorum.”

Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top