Semra Polat – 27 Ekim 2021

Ahmet Burhan Ataç. Namı, Kara Efe. Ahmet, babası tutuklandıktan kısa bir zaman sonra kanser olduğunda henüz 7 yaşındaydı. Ahmet’in tedavisinin yurt dışında devam etmesi gerekiyordu ancak annesinin yurtdışı çıkış yasağı vardı. Annesi Ahmet’le beraber Almanya’ya tedaviye gidebilmek için aylarca mücadele verdi ancak kaybedilen zamanda dördüncü evre kanser hastası Ahmet’in durumu ağırlaştı ve tedaviye cevap vermedi. Tüm hastalık sürecinde babasına duyduğu özlemi sık sık dile getiren ve son nefesinde dahi babasını sayıklayan Ahmet Burhan yoğun bakıma kaldırıldığı hastanede babasını son kez göremeden hayata veda etti.

Babasına Hasret

Anne Zekiye Ataç Ahmet’in babasına duyduğu hasreti anlatırken; “Bazen uykusunda bazen de hastanede sürekli baba diyordu. Zaten vefat etmeden önce son cümlesi de ‘ANNE VALLAHİ ÖLÜYORUM, BABAM…’ olmuştu.” diyor ve Ahmet’i anlatıyor:

“Ahmet Burhan 23.11.2011 tarihinde Adana´da doğdu. Ahmet; çok zeki, akıllı bir çocuktu. Okula başlamadan harfleri sayıları öğrenmişti. Nitekim okula başlayınca okuma yazmayı ilk söken o olmuştu. Matematiği çok severdi. Çok pratik bir zekası vardı. Problemleri hemen çözerdi. Birinci sınıfa başladığında çok uzun süre okula gidemedi. Çünkü 24 Eylül 2018’de kendisine MALIGN MEZENKIMAL tümör teşhisi konmuştu. Yani kemik kanseri idi. Yani artık Ahmet Burhan o çok sevdiği okulundan arkadaşlarından ayrı düşecekti. Eğitimine tedavilerden dolayı evde devam edecekti.

Bisiklet sürmeyi severdi ama en çok ta yüzmeyi severdi. Koyu bir Galatasaray taraftarıydı. Çok olgun bir çocuktu. Olayları her zaman yaşının çok üstünde bir olgunlukla karşılardı. Hatta ben birçok meselede kendisiyle istişare yapar fikrini alırdım. Her zaman mantıklı bir açıklama isterdi. Hatta çok istediği bir şey bile olsa ona neden olmaması gerektiğini anlattığımda asla ikiletmezdi. Ders çalışmayı, okumayı çok severdi. Birinci sınıfta okuduğu kitapların listesini yapmıştı. Hastanede kemoterapi alırken bile ödevlerini yapar kitaplarını okurdu ve okuduğunu anlatırdı. AVM gibi kapalı yerleri hiç sevmezdi. Doğal alanları, köy, orman gibi yerleri ve hayvanları çok severdi. Müzik dinlemeyi, halay çekmeyi çok severdi. Büyüyünce doktor olmak istiyordu. Bir de asker olmak isterdi. En son askeri doktorda karar kılmıştı.

Aşırı derecede içine kapanık ve duygusal bir çocuktu. Kimseye bir şey anlatmaz, hep içinde yaşardı. Ben birçok şeyi onun gözlerinden anlardım. Nitekim de hastalığı zaten bundan kaynaklandı. Bazen dua ederken ağlar, bazen de uyurken yatağından hıçkırık sesleri gelirdi. Aslında bana çok düşkündü ama bu hastalık sürecinde babası yanında hiç olamayınca içindeki baba özlemi daha çok büyüdü. Bazen uykusunda bazen de hastanede sürekli baba diyordu. Zaten vefat etmeden önce son cümlesi de ‘ANNE VALLAHİ ÖLÜYORUM, BABAM…’ olmuştu. En son babasını sayıklamıştı. 7 Mayıs 2020’de babasına hasret bir şekilde hayata gözlerini yumdu.”

Ne Olmuştu?

Ahmet Burhan Ataç’ın anne ve babası, 20 Şubat 2018’de gözaltına alındı. Adana’da özel bir yurtta çalıştığı için terör örgütü iftirasıyla baba Harun Ataç tutuklanırken anne Zekiye Ataç iki haftalık gözaltı sürecinden sonra adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

Bu süreçte kemik kanseri olan 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, Almanya’nın Köln şehrindeki kanser merkezinde tedavi olabileceği belirtilerek bu kliniğe yönlendirildi. Anne Zekiye Ataç’ın pasaportuna el konulduğu için uzun süre tedaviye gidemeyen Ahmet Burhan sosyal medyada yürütülen kampanya sonucu annesinin yurt dışı yasağının kaldırılmasıyla Almanya’ya gitti. Ancak kanser merkezindeki yapılan tetkiklerin sonucunda hastalığın çok ilerlediği tespit edilince Ahmet Burhan anne Zekiye Ataç ile birlikte Türkiye’ye geri döndü.

Geri döndükten kısa bir süre sonra durumu ağırlaşarak yoğun bakıma kaldırılan Ahmet’in son kez babasını görebilmesi için oluşan kamuoyu baskısının ardından savcılık baba Harun Ataç’ın hastaneye sabah gidişine izin verdi. Ancak Ahmet, çok sevdiği babasını son kez göremedi ve gece geç saatlerde vefat etti.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top