Hasan EROL – 3 Ekim 2021

Dördüncü evre kanser hastası Ayşe Özdoğan, infaz erteleme talebi kabul edilmeyince tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Ayşe Özdoğan’ın kardeşi Emine Erdem, Özdoğan’ın tutuklandığını sosyal medya hesabından, “İnfaz erteleme gerçekleşmedi, kardeşimi almaya geldiler.” diyerek duyurdu. Erdem, ablasının sağlık kontrolünden geçtikten sonra Denizli Cezaevi’ne götürüleceğini söyledi. 

AYŞE ÖZDOĞAN’IN ADLİ TIP RAPORU BEKLENİYORDU 

18 Eylül’de euronews’e konuşan Ayşe Özdoğan, “Sesimi kimseye duyuramadım.” demişti. “Can çekişen bir kedi köpek kadar kıymet verilmedi bana. Önce tedavimi olayım, sonra cezamı yatarım.” diyerek infazının ertelenmesi için gerekli raporlar elinde olduğu halde, savcının yeni rapor istemesi üzerine hastane kapılarında dolaştırılan 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın yaklaşık 10 polisle baba evinden alınıp savcılığa götürülmesi tepki çekti. 

“MAHKEME BENİ YARGILAMIYORDU.” 

Ayşe Özdoğan, özel bir yurtta idarecilik yaptığı için eşiyle birlikte 8 Nisan 2019’da, Antalya’da gözaltına alınmış, kalbi delik dünyaya gelen yedi yaşındaki oğlu Burak Hamza’nın durumu göz önünde bulundurularak o süreçte adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Edebiyat öğretmeni eşi İlker Özdoğan ise tutuklanıp Antalya Döşemealtı Cezaevi’ne gönderilmişti. 

Özdoğan’a 7 Kasım 2019’da, tıpta çok nadir görülen Maxciller Sinus kanseri teşhisi konuldu. Ameliyatta üst damağı alındı ve sol dişleri ve elmacık kemiği de bulunmuyordu. 

Justice TV’ye yaptığı açıklamada; bir ay içerisinde iki duruşma geçirdiğini, kendisine üst çene ameliyatı yapıldığını ve kanser teşhisi konulduğunu belirten Ayşe Özdoğan, “Yüzüm gözüm şiş bir biçimde karar duruşmasına çıktım. Karar duruşmasında ayakta duramıyordum. Oturabilirsin, bile demediler. Karar mahkemesinde bütün raporlarımı sundum. Ameliyat test sonuçlarını, tomografi ve MR sonuçlarını.. Ancak savcı, en üst seviyeden ceza almamı istedi. Sanki Ayşe’yi yargılamıyorlardı. Ayşe’nin şahsında herkesi yargılıyorlardı. O hakim ve savcı, o mahkeme beni yargılamıyordu. Kanser raporlarımı görmezlikten geldiler.” demişti. 

Kendisinin 9.5 yıl, eşinin de 13.5 yıl tutuklanmasına karar verildiğini belirten Ayşe Özdoğan, “Gardiyan ve polisler bile benim tutuklanmama şok oldular. Mahşer meydanı gibiydi. Katip bile tutuklanmama şaşırdı. Tutuklandıktan sonra kayınvalidem, ‘Ayşe sen tutuklandın mı, çocuğuna ne diyeceğiz.’ diye sordu, yanımda duran polis ise, ‘Senin gelinin bile ağlamıyor, sen niye ağlıyorsun.’ ” şeklinde cevap verdiğini ifade etti.  

TOPLUM VİCDANI İSYAN ETTİ 

Sağlığına kavuşması için dört ameliyat daha olması gereken Özdoğan’ın serbest bırakılması için sosyal medyadan binlerce kişi çağrıda bulundu. 

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “4. evre kanser bir kadın zindana atılıyor!!! Bu nasıl ülke..!? Vicdansızlık yapmayın, bu hastanın yeri hastane, cezaevi değil. Adli Tıp Kurumu iyice siyasi bir kurum oldu.” dedi. 

Ayşe Özdoğan’ın yeniden tutuklanmasına tepki gösteren idare hukukçusu Prof. Dr. Metin Günday sosyal medya hesabından, “4. evre kanser hastası olan Ayşe Özdoğan’ı, infaz erteleme talebi de reddedildikten sonra, cezaevine göndermekle adaleti ve hukukun üstünlüğünü sağlamış mı oluyorsunuz? Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı. 

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ise, “Bu hukuk değil düşman hukuku. Ayşe  Özdoğan ve tüm hasta tutsaklar hemen serbest bırakılmalı.” diyerek tepkisini dile getirdi. 23 Aralık 2019’da Akdeniz Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı kurul raporuna göre, Ayşe Özdoğan’ın hayatını yalnız idame ettiremeyeceği ve hayati tehlikesinin olduğunun tespit edildiğini kaydeden DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Bu rapora göre, Ayşe Özdoğan’ın cezaevinde tutulması işkenceden başka bir şey değildir. Ayşe Özdoğan zaten işlediği herhangi bir suça göre değil, varsayılan mensubiyetine göre yargılandı. Dosyasında suç teşkil eden bir eylem yok. Ülkemizde hukuk düzeni felç bir halde. Görevi adalet dağıtmak olsa da adaletsizliklerin bekçisi konumunda.” ifadelerini kullandı

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top