Almanya’nın başkenti Berlin’de  yıkılmış bir kilisenin temelleri üzerine başlanan “House of One” projesinin inşaatı için ilk adım atıldı.

Kilise, sinagog ve caminin tek çatı altında inşa edilmesinin planlandığı projenin temel atma törenine Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble ve Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller de katıldı. Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller, burada yaptığı konuşmada, “Birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz. Ancak nefret ve şiddet, Yahudi düşmanlığı ve İslamofobi, ırkçılık ve halkı kışkırtıcılığın özgür toplumumuzda yeri yok” dedi.

2011 yılndan bu yana yürütülen projede cami, sinagog ve kiliseyi tek çatı altında ancak farklı alanlarda planlandı. Ayrıca kubbeli şekilde yapılacak büyük bir toplantı salonu ile bir birlerine bağlanacak. 32 metre yükseklikte bir kule ile de Berlin’in her yerinden görülebilecek.

Berlin Protestan cemaati ile Yahudi cemaatinin destek verdiği Projede Müslümanları Forum Dialog Vakfı temsil ediyor. Projenin başında Bir imam, bir haham ve bir papaz yer alıyor. Toplam 47 milyon euro’ya mal olacak projeye Federal Hükümet 20 milyon euro, Berlin eyaleti ise 10 milyon euro destek verdi. Projenin finansmanında geri kalan kısım ise bağışlarla karşılanacak.

Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top