Hasan EROL – 9 Haziran 2021

Hollanda Amsterdam’da, KHK’lı eğitimci ve akademisyenlerden oluşan bir grup aktivist, Türkiye tarafından zorla kaybedilenleri protesto etmek amacıyla 3 dilde basın açıklamasında bulundu.

Eğitim alanındaki ihlaller üzerine çalışmalar yürüten insan hakları örgütü Hollanda Broekenchalk (Kırık Tebeşir) üyelerinin İngilizce, Hollandaca ve Türkçe olarak yaptığı basın açıklamasında, Orhan İnandı’nın serbest bırakılması için çağrıda bulunuldu.

Protestoya katılan aktivistler, 846 haftadır kayıp çocukları için adalet arayan Cumartesi annelerinin de sesi oldu.

ORHAN İNANDI 9 GÜNDÜR KAYIP

Protestoya katılan aktivistler, Kırgızistan’da Türkiye devleti tarafından kaçırıldığı ve Türkiye Bişkek Büyükelçiliği’nde tutulduğu iddia edilen, 9 gündür kayıp Kırgız vatandaşı Orhan İnandı’nın kaçırılmasına tepki gösterdi.

Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir,  Twitter’dan, Orhan İnandı’nın kaçırılması ile ilgili en son;

“Ulusal sınırlar, Erdoğan’ı eleştirenleri ortadan kaldırmak için rahatsız etmiyor. Orhan İnandı, Türk hükümeti tarafından kaçırıldı ve şimdi Bişkek’teki büyükelçilikte mahsur kaldı.  Türkiye’ye sınır dışı edilmesi her türlü diplomatik yolla engellenmeli! ” çağrısında bulunmuş ve aynı şekilde İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün İcra Direktörü
Kenneth Roth ise;

“Kırgızistan’da eğitim kurumları ağının kurucusu Türk-Kırgız vatandaşı Orhan İnandı kayboldu. Türkiye’ye zorla sınır dışı edilebileceği ve sahte “terörizm” suçlamalarıyla işkence görebileceği yönünde korkular artıyor.” şeklinde, kaçırmaya karşı tepkisini belirtmişti.

CUMARTESİ ANNELERİ, 846 HAFTADIR ADALET ARIYOR

Protestoya katılan aktivistler, 846 haftadır kayıp çocukları için adalet arayan Cumartesi anneleri için de adalet aramaya devam etti.

Buldan, Yıldırım ve Karay aileleri; “Sevdiklerimiz, devletin bilgisi dahilinde devlet görevlileri tarafından kaybedildiler. İnkara ve cezasızlığa son verilene kadar bu hakikati haykırmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulunmuştu.

90’LI YILLARA GERİ DÖNÜLDÜ

Basın açıklamasında; Gülistan Doku’nun 522, Hürmüz Diril’in 519, Galip Küçüközyiğit’in 162, Yusuf Bilge Tunç’un 673 ve Orhan İnandı’nın 9 gündür kayıp olmasına tepki gösterildi.

Türkiye’nin, 90’lı yıllara geri döndüğü, beyaz toroslarla yapılan kaçırmaların yerini bugün siyah Transporterların aldığı, aktivistler tarafından protesto edildi ve demokrasi çağrısından geri dönüş olmayacağı belirtildi.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top