BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724
Hollanda Temsilciler Meclisi’nde 150 milletvekilini belirlemek için 13,2 milyon seçmen üç gün boyunca 15, 16 ve 17 Mart’ta sandık başında olacak.
Hollanda’da yaşayan 470 bin Türkiye kökenli Hollanda vatandaşından 285 bini de oy kullanma hakkına sahip bulunuyor.
Hollanda halkı 1918’den bugüne değin, 29. ulusal seçimi için oylarını kullanacak. Bu parlamento seçimlerine 37 parti katılıyor. Bu sayı aynı zamanda ikinci dünya savaşından sonra bir rekor. 1971, 1981 ve 2017’de 28 parti katılmıştı. Bu seçimlerde 1579 kişi milletvekili adayı seçilmek için yarışıyor.
2,4 MİLYON SEÇMEN 70 YAŞ VE ÜSTÜ POSTA İLE OY KULLANACAK
Hollanda’daki 2,4 milyondan fazla seçmen yetmiş yaşında veya daha yaşlı. Bu amaçla  seçmenlerin posta yoluyla oy kullanmalarına izin verildi. Hollanda’da 352 belediye ve Karayıp Hollanda’sında 3 özel belediyesinde (Bonaire, St. Eustatius ve Saba) seçim sandıkları kuruldu. Bunun yanında seçmenler 40 tren istasyonunda oy kullanabilecekler. Pazartesi ve Salı günleri, oy verme istasyonları Utrecht Central, Bilthoven, Den Bosch, Hilversum, Leiden Central ve Schiedam Centrum istasyonlarında olacak.
17 Mart çarşamba günü ‘gerçek’ seçim gününde insanlar Amsterdam Central, Amersfoort Central, The Hague Central, The Hague HS ve Groningen gibi büyük istasyonlarda ve ayrıca Gilze-Rijen, Meppel, Nijverdal ve Almere gibi istasyonlarda oy kullanabilecekler.
Oy vermek için kaydolan yurtdışında yaşayan Hollanda vatandaşlarının sayısı ise, yaklaşık 93.000. Bu, önceki seçimlerden çok daha fazla. 2017’de ise bu sayı 80 bin idi.
HOLLANDA TEMSİLCİLER MECLİSİNE 8 TÜRK KÖKENLİ ADAY
150 milletvekilinden oluşan Hollanda Temsilciler Meclisinin yeni adayları arasında şu ana kadar açıklanan 4 farklı partilerden 8 Türk kökenli aday da seçim yarışına katılıyor. Lisesini açıklayan ilk parti olan Demokrat 66 parti listesinde 3 Türk adaya yer verildi. 16. sıradan Hülya kat 31 sıradan ise Nazmi Türkol 33. sıradan Meryem Çimen aday gösterildi. D66 partisi 2017 seçimlerinde 19 vekil çıkartan Demokratlar 66 partisi, bugün seçim olsa 16 vekil ancak çıkartabiliyor. Türk adayların sıralamadaki yerlerine göre seçilmeleri tamamen alacakları tercih oyuna bağlı gibi gözükmekte. Hollanda’nın en tanınmış Türk avukatlarından olan Nazmi Türkol 33. Sıradan aday gösterildi. Yeşil Sol Partisi sadece iki Türk adaya yer verdi. 17. sıradan Nevin Özütok, Milletvekili 24. sıradan Serpil Ates, Den Haag encümen azası olarak seçimlere katılıyor. 2017 seçimlerinde 14 vekil çıkartan Yeşil Sol Partisi, bugün seçim olsa 18 vekil çıkartıyor. Buna göre şu an milletvekili olan Nevin Özütok doğrudan seçilecek konumda bulunuyor. Hıristiyan Demokratlar bu parti bir tek Türk adayına yer verdi. 33. sıradan Hollanda Kraliyet Polisinde görevli Mustafa Bal. Kendisinin milletvekili seçilebilmesi için ancak tercihli oylar ile seçilmesi gerekiyor. Sosyalist Parti’de milletvekili
Sadet Karabulutun siyaseti bırakmasıyla yerine 3. Sıradan gösterilen Mahir Alkaya’yı gösterirken 14. Sıradan gösterilen Murat Memiş’i gösterdi.

YETKİ BELGESİ İLE BİR KİŞİ KENDİSİ İLE BİRLİKTE 3 OY KULLANABİLECEK
Korona krizi nedeniyle bu sefer seçimler her zamankinden farklı görünüyor. Hollanda’da 17 Mart’ta yapılacak, Temsilciler Meclisi Milletvekilliği seçimleri için 15 ve 16 Mart’ta sandık kurulu açılacak. Ek olarak, her zamankinden daha fazla sandık üyesi ve oy sayacı görevlendirildi. Bu arada 17 Mart seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları evlere gelmeye başladı. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de bir kişi kendisi ile birlikte 3 tane oy kullanma hakkına sahip. Tabii ki o kişilerden yetki belgesi ve kimliklerinin fotokopilerini almak şartı ile mümkün olabilecek.
Milletvekili seçimlerine katılacak olan 37 siyasi parti listesi
50PLUS
BBB
BIJ1
CDA
ChristenUnie
Code Oranje
D66
De Feestpartij (DFP)
De Groenen
DENK
Forum voor Democratie
GroenLinks
JA21
Jezusleeft
JONG
Lijst Henk Krol
LP (Libertaire Partij)
Modern Nederland
NIDA
NLBeter
OPRECHT
Partij van de Arbeid (PvdA)
Partij van de Eenheid
Partij voor de Dieren
Partij voor de Republiek
Piratenpartij
PVV (Partij voor de Vrijheid)
SP (Socialistische Partij)
Splinter
Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP)
Trots op Nederland (TROTS)
U-Buntu Connected Front
Volt
Vrij en Sociaal Nederland
VVD
Wij zijn Nederland
ÇOCUK BAKIM ÖDENEĞİ YÜZÜNDEN HÜKÜMET DÜŞMÜŞTÜ
Hollanda’da Rutte 3 hükümeti, çocuk bakımı ödeneği sebebiyle istifa etmişti. Hükümet düşmüştü. Hollanda’da göçmen kökenli insanlar vergi dairesi tarafından ‘sahtekâr’ olarak fişlenmiş, ödenekleri kesilmişti. Faizi ile geri tahsil edilen ödeneklerden dolayı 10 binden fazla göçmen mağdur olmuştu. Başbakan Rutte bu ayrımcılığı ‘utanç verici ‘olarak değerlendirmişti. Diğer taraftan çocuk bakım yardımı aldıkları süreçte yanlışlıkla ‘sahtekâr’ olarak nitelendirilen yüzlerce ailelerden 80 tanesi, geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte’ye karşı dava açmıştı.
Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top