BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724
Hollanda Sağlık Bakanlığı da önlem olarak, AstraZeneca aşılamalarını iki hafta boyunca durdurma kararı aldı. AstraZeneca aşısı için daha önce yapılmış olan tüm randevular da iptal edildi.
Hollanda İlaç Kurumu MEB, aşıların geçici olarak durdurulmasını tavsiye etti ve Sağlık Bakanı De Jonge bu tavsiyeyi kabul etti. Bakanlığa göre, bu hafta sonu yeni bilgiler edinildi. Bakanlık, Danimarka ve Norveç’ten olası yan etkilere ilişkin altı yeni rapor alındığını açıkladı.
İddiaya göre, aiı, 50 yaşın altındaki yetişkinlerde ciddi, nadir görülen pıhtı oluşumu belirtileri (tromboz) ve kan trombositlerinin sayısının azalmasına (trombositopeni) yol açıyor. Aşılanmış kişilerde üç gün sonra ciltte mavi lekeler (leke kanama) oluşuyor.

BAKANLIK: UZMANLARIMIZIN TAVSİYESİNE GÜVENİYORUZ
Hollanda Sağlık Bakanı Hugo De Jonge, aşılar konusunda “şüphe olmaması” gerektiğini söyledi. Jonge, “Can alıcı soru, aşılamadan sonra mı yoksa aşılamadan mı kaynaklandığıdır. Raporların düzgün bir şekilde araştırılması çok önemlidir. Her zaman güvenli tarafta olmalıyız ve bu nedenle bunu bir önlem olarak almak akıllıca olacaktır. Aşı ile ilgili duraklat düğmesine basmanın tamamen uzmanlarımızın tavsiyesi ile oldu onlara güveniyorum” dedi.
ASTRAZENECA ŞİRKETİ: PIHTILAŞMAYI ARTTIRDIĞINA DAİR KANIT YOK
AstraZeneca şirketi ise bugün aşı ile aşılanan kişilerde kan pıhtılaşması riskinin arttığına dair bir kanıt olmadığını duyurdu. Şirket, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta 17 milyondan fazla aşının verilerini inceledikten sonra bu açıklamayı yaptı. Avrupa tıp kurumu EMA da daha önce AstraZeneca aşısı ile tromboz vakaları arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir belirti olmadığını belirtmişti.
Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top