Hollanda Yeşil Sol Milletvekili Özütok:
 Her gün Türkiye’de hapse atılan kadınların sayılarını duyduğumuzda yüreğimiz acıyor
BASRİ DOĞAN-AMSTERDAM, TR724
Hollanda Yeşil Sol Milletvekili (Groen Links) Nevin Özütok Türkiye hapishanelerinde Erdoğan rejimi tarafından 11 bin kadın ve 780 bebeğin hapse atılması ve her gün bunlara yenilerinin eklenmesi karşısında yüreğinin acıdığını söyledi.
Başkent Amsterdam Dam Meydanında BrokenChalkPlatform ve değişik aktivist grupların ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde TR724’e açıklamada bulunan Groen Links (Yeşil Sol) Milletvekili Nevin  Özütok ” Hollanda meclisi olarak bizi çok meşgul eden bir konu. Her gün Türkiye’de hapse atılan kadınların sayılarını duyduğumuzda yüreğimiz acıyor. Ama Maalesef Türkiye’de olan şu duruma buradan ulaşamıyoruz. Mümkün olduğu kadar hem politik destek veriyoruz. Ayağa kalkan emekçi kadınlara ve gruplara yanlarında olduğumuzu belirtmek için destek veriyoruz. Böylelikle onların sesini aktarıp bu drama bir çözüm bulunması için taleplerde bulunuyoruz. Bu gün Hollanda’da da kadının yeri gerçekten istediğimiz gibi değil. Halen aynı işte çalışan kadınlar aynı erkek iş arkadaşlarından daha az maaş almaktadırlar. Gerçekten kadının özgürlüğü bütün dünya çapında bir problem. Onun için hep beraber el ele verip sesimizi duyurmalıyız. O yüzden bu gün kadınlar günün de onlarla dayanışma içinde olmak için Amsterdam Dam meydanındayım.”
 
TÜRKİYE’DE Kİ REJİM BİZİM SÖZLERİMİZE DUYARSIZ KALIYOR
 
Türkiye’de yaşanılan bu zulümlerin içler acısı bir durum olduğuna vurgu yapan Yeşil Sol Milletvekili (Groen Links) Nevin Özütok ” Konuşmamda bu durumun içler acısı bir durum olduğumu bu gün konuşmamda söyledim. Her defasında Yeşil Sol Partisi olarak  gerek meclis grup toplantısında gerek ise ayrı platformlarda bu durumu dile getiriyoruz. Maalesef Türkiye’de olan rejim bu duruma duyarsız kalarak kulaklarını tıkıyor. Sözlerimize ne yanıt alabiliyoruz. Ne de bir şeylerin Türkiye’de değiştiğini görüyoruz. Hep aynı kalıyor. Gerçekten bu gün sokaklara dökülüp kadınlara yapılan zulümleri duyurmamız gerekiyor. Kadının yeri hapishane değil. Evi ve çocuklarının yanıdır.”
MUHALEFETTE OLMAMIZA RAĞMEN TÜRKİYE’DE KADINLARA YAPILAN ZULÜMLERİ DİLE GETİRİYORUZ
Kadınlara yönelik şiddet ve hapiste tutulmalarınıa yönelik konunun peşinin bırakılmaması gerektiğine vurgu yapan Yeşil Sol Milletvekili (Groen Links) Nevin Özütok ” Gerçekten konunun peşini bırakmamak gerekir. Bu tür yürüyüş ve organizelerin faydalı olduğuna inanıyorum. Elimizden geldiği kadar Hollanda ne kadar küçük olsa dahi sesini duyurabilecek bir ülke. Maalesef şuanda iktidarda olanlar bu konun peşinde koşmuyorlar. Biz Hollanda’da Yeşil Sol olarak muhalefette olan bir partiyiz. Ve her fırsatta Türkiye’de kadınlara yapılan zulümleri dile getiriyoruz. “

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top