Anasayfa » AST, Türkiye’deki mağdur kadınlar için en kapsamlı sanal protestoya hazırlanıyor

AST, Türkiye’deki mağdur kadınlar için en kapsamlı sanal protestoya hazırlanıyor

tarafından Editör
1319 görüntüleme

Amerika merkezli Advocates of Silenced Turkey’in (AST) aktivistleri, 21 Mart tarihinde Türkiye’de mağduriyet yaşanan ve cezaevlerinde bulunan binlerce kadın için sanal protesto düzenleyecek. Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekilecek olan sanal protestoya binlerce kişinin katılması hedefleniyor.

Onlarca farklı kişinin YouTube kanalı aracılığı ile mesajlar vereceği program önümüzdeki Pazar günü New York saatiyle 14:00’da başlayacak. On binlerce kişinin katılıp izleyeceği en kapsamlı sanal protestoyu gerçekleştirecek olan Advocates of Silenced Turkey sözcüsü ve direktörü Hafza Girdap, tüm aktivistlerin ve hak savunucularını programa davet etti.

Girdap, “Yüzlerce insanın koordinasyon ekibinde on binlere ulaşmak için çalıştığı programa herkes davetlidir” dedi.

Amerikan Dışişleri raporuna göre, Türkiye’deki 62 bin 669 siyasi tutukludan 5 bine yakını kadın ve 780 bebek de anneleriyle zulme maruz kalmaya devam ediyor. Diğer yandan kadın cinayetleri de son yıllarda 3 katına yükseldi. Sadece 2020 yılında 300 kadın öldürüldü.

Discrimination and violence against women including femicide have risen drastically. In 2020, 300 women were killed under Erdogan regime. Join to VIRTUAL PROTEST on #March21 #Fight4WomenTurkey #iwd2021
LINK: https://t.co/hfMwPflT5j pic.twitter.com/0FxCtzyxLO

— Advocates of Silenced Turkey (AST) (@silencedturkey) March 16, 2021

Mağdurların sesi olmaya çalışan aktiviteler 6 Mart tarihinde Amerika’da ve Kanada’da, Brezilya, Arjantin, Costa Rica da dahil olmak üzere farklı ülkelerden tam 40 şehirde 8 Mart uluslararası kadın hakları günü olması nedeniyle protestolar düzenlemişti. Aynı zamanda New York’un ünlü meydanı Times Square’de 450 metrekarelik dev dijital panolarda hapisteki masum siyasi tutuklu 5,000 kadın 780 bebek ve üçe katlanan kadın cinayetleri dile getirilmişti.

Protestolarda #Fight4WomenTurkey etiketiyle 100K’den fazla İngilizce tweetle paylaşımlarda bulunulmuştu.

Kaynak

Related Articles

Yorum

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamını Oku