AAİ Sinema Komisyonu – 25 Haziran 2021

İnisiyatif olarak adalet, eşitlik, insan hakları konularında dikkat çekmek; farkındalık oluşmasına katkı sağlamak amacıyla sinema komisyonumuzu kurduk.
Bakış açımızı zenginleştireceğini umduğumuz filmleri her #pazar sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle paylaşacağız. Bu tarihe kadar olan önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.
İyi seyirler

1.HAFTA

?Sinema Komisyonu olarak film önerilerimize Nazi rejimi dönemi sonrası yargılamaları konu edinen üç filmle başlıyoruz.

1. Nuremberg Mahkemesi(1961)

İki dalda Oscar kazanmış film Nazi dönemi hakimlerinin işledikleri insanlık suçlarından dolayı Nuremberg Mahkemeleri’nde yargılanmasını anlatıyor.
Filmden;
“Hitler bazı güzel şeyler de yaptı. Onun güzel şeyler yapmadığını iddia edemezsiniz. Her yere otoban yaptı”

2. Yalan Labirenti(2014)

İkinci Dünya Savaşında yaşanan soykırımın üzerinden yıllar geçtikten sonra genç bir savcının hakikatin peşine düşerek sorumluların cezalandırılması için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Nazi subaylarının birileri tarafından korunması, tanıkların sessiz kalmaya zorlanması ve toplumun sessizliği filmde başarılı bir şekilde vurgulanıyor.

3. Operation Final(2018)

Adolf Eichman, Hitler’in Nihai Çözüm projesinin yürütülmesi için binlerce yahudinin toplama kamplarına aktarılmasında üst düzey yetkilidir. Film 1960lı yıllarda Arjantin’e kaçmış ve orada sıradan bir hayat yaşayan Erichman’ın yargılanmak üzere bir operasyonla MOSSAD ajanları tarafından İsrail’e götürülmesini anlatıyor.
Konuyla ilgilenenler Erichman’ın Kudüs’te yargılanmasını muhteşem analizleriyle aktaran Hannah Arendt’in Kötülüğün Sıradanlığı isimli kitabını okuyabilirler.

2. Hafta

?Sinema Komisyonumuz önerilerine İrlanda direnişini anlatan filmlerle devam ediyor.

1. Açlık(2008)

Siyasi tutuklu IRA üyesi Bobby Sands’ın açlık grevini odak alan filmde cezaevinde maruz kaldığı insanlık dışı muamele ve Sands’ın direnişi çarpıcı şekilde anlatılıyor.
Filmin efsaneleşmiş diyalog sahnesinden;
Donald: Hepsini bir tarafa bırakalım. Burada kendini öldürmeye çalıştığını biliyorum.
Bobby: Yaptığım işin erdemini veya intihar olup olmadığını tartışmak istemiyorsun. Onlar intihar diyorlar. Ben cinayet diyorum.

2. Kanlı Pazar(2002)

İrlanda’da düzenlenen insan hakları yürüyüşü ve yürüyüşte Britanya askerleri tarafından öldürülen 13 silahsız sivilin anlatıldığı film tarihe bir nottur.
‘Kanlı Pazar’ aynı zamanda İrlanda direnişinde dönüm noktasıdır.
Filmden;
”Yürüyeceğiz. Yürümek zorundayız. Yürümezsek bu şehirde insan hakları ölmüş demektir.”

3.HAFTA

?Film Komisyonumuz bu hafta merceğini İran’a çeviriyor.

1.Bir Ayrılık(2011)

Boşanmak üzere olan ve çocuklarının velayeti konusunda sorun yaşayan bir ailenin öyküsünün anlatıldığı filmde sınıf farkı, adalet, cinsiyet, din ve ahlak üzerinden İran toplumunun resmi çekiliyor.

2.Persepolis(2007)

Film İran İslam Devrimi ve sonrasında daralan kişisel hakları küçük bir kızın gözünden eğlenceli bir dille anlatıyor. Film aynı ismi taşıyan çizgi romandan uyarlamadır.
Filmden;
Öğrt: Büyük bedeller ödemiş olsak da özgürlüğümüzü kazandık
Marji: Öğretmenim
Öğrt: Yine nevar Marji
Marji: Şah zamanında amcam politik tutukluydu ama yeni rejim onu idam etti
Şah zamanında üçbin tutuklu vardı sizin rejiminizde üçyüzbine çıktı
Nasıl olur da bize bu şekilde yalan söylersiniz.

4.HAFTA

?#DünyaMültecilerGünü olması sebebiyle Sinema Komisyonumuz bu hafta mültecileri konu edinen filmlere odaklanıyor.

1.Casablanka(1942)

Fas’ın Kazablanka şehri Nazi zulmünden ABD’ye kaçan Avrupalıların ara durağıdır. Şehirden kaçmaya çalışan her renkten insanı resmeden film aynı zamanda klasikleşmiş bir aşk filmidir.

2.Welcome(2009)

Filmde Fransa’dan İngiltere’ye gitmeye çalışan 17 yaşında bir Kürt gencin dramatik hikayesi anlatılıyor. Irak’tan Fransa’ya yürüyerek ulaşan Bilal, Manş Denizi’ni yüzerek geçmeyi planlamaktadır.

3.Transit(2018)

Fransa işgal altındadır. Paris’ten Marsilya oradan özgürlüğe ulaşmayı hayal eden Georg’un eline komünist bir yazara ait Meksika Elçiliği’nin vize güvencesi geçer. Kurtuluş biletini kullanacağı gemiyi beklerken gemiyi bekleyen başka mültecilerle hayatları kesişir. Film zamansızlaştırılarak evrensel bir dil yakalanıyor. Tıpkı mülteciliğin geçmişte ve bugün varolduğu gelecekte de varolmaya devam edeceği gerçeği gibi.

4.Stateless(2020)

Bir mini dizi olan Stateless’ta Avustralya’da sığınmacıların tutulduğu bir gözaltı merkezinde yaşananlar anlatılıyor. Bambaşka dünyalardan insanların acı dolu hikayelerine devletin mülteci politikası ekleniyor.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top