Hasan EROL – 01 Haziran 2021

Antalya’nın Finike ilçesinde, geçen yılın haziran ayında, 6 ve 9 yaşındaki iki çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen ve hakkında soruşturma açılan anne ve üvey babanın, üçüncü duruşmada adli kontrol şartıyla serbest bırakılması yurt içinde büyük tepkilere neden oldu. Mağdur çocukların avukatı Gülşah Ekin Taş, Habertürk’e yaptığı açıklamada, dava dosyası ve yaşanan süreçle ilgili, “Dosyanın detaylarını bilseniz günlerce uyku uyuyamazsınız. Bu dava kan dondurur.” dedi.

Çocuklar; anne, üvey baba ve annenin erkek arkadaşları tarafından maruz kaldıkları cinsel istismarı resimlerle anlatmıştı. Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında, daha önce tutuklanmış olan anne ve babanın serbest bırakılması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Olay çocukların babaannesinin savcılığa basvurmasıyla duyulmuştu. Soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklanmış, diğer 2 şüpheli ise serbest bırakılmıştı.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal medyadaki tepkilerin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, “Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz.” denildi.

BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı da konunun gündeme gelmesi üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bazı sosyal medya platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019’da gerçekleştiği iddia edilen 2 çocuğun istismar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen yargılamaya ilişkin bir kısım iddialar karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. 5 Mayıs 2020 tarihinde mağdur çocukların babaanneleri tarafından, 2019 yılında Finike ilçesinde anne, üvey baba ve dayıları tarafından çocukların cinsel istismara uğradıkları iddiaları ile Balıkesir/Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbar ve şikayette bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturmaya başlanılmış ve çocuklara psikososyal destek verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır. Yürütülen soruşturma neticesinde elde edilen bulgular ve çocuklara karşı nitelikli cinsel istismar eylemlerinin gerçekleştirildiği yönünde yeterli şüphe oluştuğu kanaatiyle 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen iddianame ile sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde kamu davası açılmıştır.” denildi.

Delillerin tam olarak toplanmamış olması ve delillerin karartılma şüphesinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020’de Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nce sanıkların tutuklanmasına karar verildiği belirtilen açıklama, şu şekilde devam ediyor:

“Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir. 5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. Yargılama sürecinde alınan mağdur beyanları ve toplanan tüm deliller mahkemesince birlikte değerlendirilecek olup, nihai karar bağımsız ve tarafsız yargıya aittir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yargılama süreci titizlikle takip edilmektedir.”

ADLİ TIP İSTİSMARI DOĞRULUYOR

İfadesinde anne ve babasının önceden ayrılmış olduğunu belirten kız çocuğu G.E.G., annesinin Rahmi A. ile evlendiğini ancak başka erkeklerle de ilişkisinin olduğunu, babası ve annesinin erkek arkadaşları tarafından cinsel istismara maruz kaldığını, anneanne ve dayısının da kendisiyle birlikte abisine şiddet uyguladıklarını ve abisiyle birlikte çok acı çektiklerini belirtti.

Erkek çocuğu İ.E.G ise savcılık ifadesinde; anneannesinin Finike’deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla şiddete maruz bırakıldığını, üvey babası ve dayısının kendisinin özel bölgelerine dokunduklarını belirtti. Soruşturmaya konu olan cinsel istismar Adli Tıp tarafından da doğrulandı.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top