Selma POLAT – 28 Mayıs 2021

Dünyaya gelen her çocuk gibi onun da hayalleri vardı. 14 yaşında, daha hayatının baharında evinden ekmek almak için çıkan Berkin Elvan kim bilir hangi düşlerini sığdırdığı yuvasına bir daha dönemedi. 

Ailesinin en küçük çocuğu olarak 5 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’da doğan Berkin Elvan, kısacık hayatında çevresinin sevgisini ve saygısını kazandı. Zeki bir çocuk olarak tanınan talihsiz Berkin okula başladığı günden itibaren derslerinde başarılı oldu. Özellikle matematik dersinde aldığı yüksek notlarla dikkat çekti. Lise sınavına hazırlanan Berkin’in hayali, bir arkadaşının okuduğu denizcilik okuluna gitmekti. 

Okulunda öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sevilen Berkin, başından vurulduğu  2013’te liseye geçiş sınavına girmişti. Oyun oynamayı çok seven ve hareketli bir yapısı olan Berkin için futbol oynamak bir tutkuydu. Hayatının baharında sevdiklerinden koparılan Berkin de her çocuk gibi patates kızartması, makarna ve köfte yemeyi çok severdi. Parkta arkadaşlarıyla oynayarak zaman geçirmekten hoşlanan Berkin, akşamları ise yine arkadaşlarıyla gitar çalıp, şarkı söylerdi. Ezginin Günlüğü, Grup Yorum, Suavi, Zülfü Livaneli şarkılarını daha o yaşında ezbere bilirdi.

Ekmek almaya giderken Taksim Gezi Parkı protestolarına müdahale eden polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Berkin Elvan, kaldırıdığı hastanede tam 269 gün yaşam mücadelesi verdi. Vücut ağırlığı 16 kiloya kadar düşen Berkin hayata daha fazla tutunamayınca ailesi adına açılan Twitter hesabından “Berkin Elvan’ı, evladımızı kaybettik. Başımız sağolsun.” denildi. Ölümü milyonlarca kişiyi yasa boğan Berkin’in cenazesi binlerce kişinin omuzlarında, beş saatlik yürüyüşün ardından Feriköy Mezarlığı’na getirilerek gözyaşlarıyla toprağa verildi.

İstanbul’da 16 Haziran 2013’te yaşanan trajik olayla ilgili cumhuriyet başsavcılığına gönderilen tutanakta yazanlar ise o yaşta bir çocuğun ölümüne dikilen kılıf gibiydi. Tutanakta, Berkin’in Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığında üzerinden patlayıcılar çıktığı ifadesi  yer alıyordu. 

Yaşam mücadelesi verdiği yoğun bakımda bir yaş daha büyüyen Berkin Elvan’ın ölümünün ardından Türkiye’de insanlar sokaklara döküldü. Bir çocuğun ölümüne duyulan öfke Türkiye’yle sınırlı kalmadı. KKTC’nin yanı sıra Nürnberg, Londra, Paris, Viyana, Helsinki, Strasbourg, Stockholm, New York, Boston, Washington DC, Amsterdam, Barselona, Bielefeld, Berlin, Brüksel, Lahey, Dresden, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Köln, Lozan, Lizbon, Rotterdam, Stuttgart, Varşova, Seattle, Pensilvanya, Toronto gibi uluslararası şehirlerde de çeşitli protestolar düzenlendi.

O POLİSE NE OLDU?

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili soruşturma 6 savcı değiştirdikten sonra 7 Aralık 2016’da tamamlanabildi. Berkin’in vurulma anına ilişkin kamera görüntülerinin de bulunduğu olayla ilgili 11 sayfalık iddianame  İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 20 Aralık 2016’da kabul edildi. Attığı gaz fişeğiyle Berkin Elvan’ın ölümünün faili olduğu iddia edilen polis memuru F.D.’nin yargılandığı dava olayın üzerinden yaklaşık 8 yıl geçmesine rağmen devam ediyor. Ocak 2021’de 19’uncu duruşması görülen davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı. Polis memuru F.D.’nin ‘bilinçli taksirle öldürme’ suçundan cezalandırılması istendi. Ceza, Türk Ceza Kanunu’na göre 9 yıl hapis öngörüyor. Elvan ailesi ve avukatları ise sanığın müebbet hapis cezasını öngören ‘olası kasıtla öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istiyor.  Polis memuru F.D.’nin başka bir şehirden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı davanın bir sonraki duruşması 18 Haziran 2021’de görülecek.

GEZİ PARKI OLAYLARI NEDİR?

Gezi Parkı olayları AKP hükümetinin  Taksim Gezi Parkı’nı imar izni olmadan Topçu Kışlası’na çevirmek istemesi üzerine başlamıştır. 28 Mayıs – 30 Ağustos 2013 tarihleri arasında devam eden eylemler sırasında parkta bulunan çevre aktivistlerine polis orantısız güç uygulamıştır.  Çoğunluğu gençlerden oluşan eylemcilere uygulanan şiddet tepki çekmiş ve eylemler İstanbul’un dışında Bayburt ve Bingöl hariç tüm Türkiye’ye yayılmıştır. 

Hükümet verilerine göre 3.6 milyon resmi olmayan tahminlere göre ise 7,5 milyon kişinin destek verdiği eylemler sırasında 8’si sivil 10 kişi yaşamını yitirdi. Olaylarda 8 bin 163 sivil olmak üzere 9 bin 63 kişi yaralandı. 126 kişi ise tutuklandı. Polisin kısa mesafeden biber gazı atması ve plastik mermi kullanmasından ötürü de 90 kişide kafa travması meydana gelmiş, 10 vatandaş gözünü kaybederken bir kişide dalağını kaybetti. 

Olaylar başta Berkin Elvan olmak üzere Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük gibi gençlerin öldürülmesi ile hafızalara kazındı. Duran Adam, Adalet Yürüyüşü ve Kırmızılı Kadın Gezi olaylarının sembolü haline gelmişti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan eylemcilere ”Çapulcu” demesi ise tepki ile karşılanmıştı. 

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top