Hasan EROL – 3 Ekim 2021

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi  Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri 862. hafta eyleminde Hüseyin ve İskender Sevim için adalet istedi. 

Cumartesi Anneleri, 862. hafta eyleminde, 27 Ağustos 1993 tarihinde kar maskeli, silahlı ve telsizli yaklaşık on beş kişi tarafından zorla kaçırılan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 25 yaşındaki Hüseyin ve 32 yaşındaki İskender Sevim için adalet talebinde bulundu. 

2 Ekim Cumartesi saat 12:00’de paylaşılan videoda, ilk önce Hüseyin Sevim’in oğlu Menaf Sevim konuştu. Ardından Cumartesi insanlarından Sevil Turgut tarafından basın açıklaması yapıldı. 

NE OLMUŞTU? 

İlgili açıklamada, Hüseyin ve İskender Sevim’in kaybedilmesiyle ilgili, “Sevim ailesi Batman/Balpınar beldesinde yaşıyordu. 27 Ağustos 1993 tarihinde ailece aynı beldede bulunan tütün tarlasına çalışmak üzere gittiler. Tarlada çalışırken saat 22:00-23:00 sularında kar maskeli, silahlı ve telsizli 15 kadar kişi tarlaya baskın düzenleyerek Hüseyin, İskender ve Vahdettin Sevim kardeşleri zorla kaçırdı. Bir süre sonra Vahdettin Sevim serbest bırakıldı ancak 25 yaşındaki Hüseyin ve 32 yaşındaki İskender Sevim’den bir daha haber alınamadı. Ailenin yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı. Zamanaşımı devreye sokularak Sevim kardeşlerin akıbetleri karanlıkta bırakıldı.” denildi. 

“NE YAPTIK DA BUNU BİZE REVA GÖRDÜLER!” 

Tekrar serbest bırakılmak üzere babasının ve amcasının kimliği belirsiz kişilerce gözaltına alındığını belirten Menaf Sevim, “Cumartesi Anneleri’nin acısı, bizim acımızdır. Kiminin çocuğu kayıp, kiminin babası, kiminin kardeşi. Acımız aynıdır.” dedi. 

Babasının ve amcasının kaybedilme olayının aydınlatılmasını isteyen Sevim, “Bunları yapanların yanlarına kalmamasını, yargılanmalarını istiyoruz.” diye konuştu. 

YARGI MAKAMLARI YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRSİN 

862. hafta basın açıklamasını, Cumartesi insanlarından Sevil Turgut okudu. Açıklamasına, “90’lı yıllar yargısız infazların, faili meçhul cinayetlerin, gözaltında kayıpların sıkça yaşandığı bir dönemdi.” diyerek başlayan Turgut, “90’ların karanlığında işlenen bu insanlığa karşı suçlardan gözaltında kaybetmeler, bir yok etme yöntemi olarak uygulandı. 90’lardan bugüne gözaltında kaybetmelerle ilgili olarak her durumda, suçu ve suçluyu gizleyen yöntemler uygulandı. Suça tanıklık edecek, yaşananları anlatacak kişiler susturulmak istendi. Geçmişi unutturarak yaşananlarla yüzleşme, hesaplaşma ihtimali yok edilmek istendi. Yalnız kaybedilen kişiyi değil, faili ve hakikati de gizleyen bu hukuk dışı, vicdan dışı yöntem, ilgili kurumların yaklaşım birliği halinde uygulandı. Kayıp yakınlarının hakikati bilme ve adalete erişme hakkı sistematik bir biçimde ihlal edildi.” diye konuştu. 

90’larda Devlet-Hizbullah ilişkisinin merkezi olan Batman’da ağır hak ihlalleri yaşandığını söyleyen Sevim, “Bu ihlallerden biri Sevim kardeşlerin zorla kaybedilmesiydi.” dedi ve ardından Sevim kardeşlerin kaybedilmesiyle ilgili ayrıntıları paylaştı: “Sevim ailesi Batman/ Balpınar beldesinde yaşıyor ve çiftçilikle uğraşıyordu. 16 Ekim 1993 tarihinde ailece aynı beldede bulunan, ortakçı oldukları tütün tarlasına çalışmak üzere gittiler. Üç gün önce tarlanın etrafında keşif yapan yabancı insanlar olduğu bilgisini aldıkları için tedirginlerdi. 

Tarlada çalışırken saat 22:00 sularında kar maskeli, silahlı ve telsizli 15 kişi tarlaya baskın düzenledi. Hüseyin, İskender ve Vahdettin Sevim kardeşleri zorla uzaktan ışıkları görünen araçlara doğru götürdüler. Eşleri engel olmaya çalışınca, ‘Merak etmeyin birkaç soru sorup bırakacağız.’ dediler. Bir süre sonra Vahdettin Sevim’i serbest bıraktılar. Araçlara bindirilip götürülen 25 yaşındaki altı çocuk babası Hüseyin ve 32 yaşındaki dört çocuk babası İskender Sevim’den ise bir daha haber alınamadı.” 

Sevim ailesinin, bu durumu Batman Jandarma İl Komutanlığı’na bildirdiğini, Jandarma Olay Yeri İnceleme ekiplerinin tarlaya gelip incelemelerde bulunduğunu ve Vahdettin Sevim’in bilgisine başvurulup tutanak düzenlendiğini belirten Turgut, bu sürecin sonrasında herhangi bir gelişme yaşanmadığını ifade etti. 

Ailenin yaptığı başvuruların sonuçsuz kaldığını söyleyen Turgut, “Etkin bir soruşturma yürütülmeden zamanaşımı devreye sokularak Sevim kardeşlerin akıbetleri karanlıkta bırakıldı. Anne Naile Sevim, 2016 yılında ve Hüseyin Sevim’in eşi Tenzile Sevim, 1999 yılında hakikate ve adalete ulaşamadan aramızdan ayrıldılar.” dedi. 

“862. haftamızda onların bıraktığı yerden çocukları ve torunları ile birlikte İskender ve Hüseyin Sevim kardeşler için adalet istiyor ve bir kez daha hatırlatıyoruz.” diyen Turgut, basın açıklamasını şu şekilde noktaladı: “Yargı makamları, suç teşkil eden davranışlara dair ciddi iddiaları etkin bir biçimde soruşturmak ve cezalandırmakla yükümlüdür. İnsan hakları hukukunda ailelerin kaybedilen üyelerinin akıbeti ile ilgili gerçeği öğrenmeleri yasal bir haktır. Devlet, ailelerinin hakikati bilme hakkı doğrultusunda harekete geçmek zorundadır. 862. haftamızda iktidara ve yargı makamlarına sesleniyoruz: Bu yükümlülüklerinizi yerine getirin; Sevim kardeşlerin akıbetlerinin açığa çıkartılmasını ve suçun faillerinin yargılanmasını sağlamak için harekete geçin. 

Kaç yıl geçerse geçsin; İskender ve Hüseyin Sevim için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 163 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top