Hasan EROL – 26 Eylül 2021

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri 861. hafta eyleminde, Türkiye’deki cezasızlık politikalarına dikkat çekerek Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. 

25 Eylül Cumartesi saat 12:00’de, sosyal medya üzerinden yapılan basın açıklamasında Cumartesi Anneleri’nin toplanma hakkına engel olunamayacağı vurgusu yapıldı. 

Cumartesi Anneleri’nin yıllarca eylem yaptığı Galatasaray Meydanı’ndaki polis bariyerleri geçtiğimiz hafta kaldırılmıştı. Ancak meydanın çevresi cuma günü yeniden bariyerle kapatılınca Cumartesi Anneleri duruma tepki gösterdi. 

“Türkiye’de cezasızlık, bilinçli ve sistemli bir devlet politikası.” 

Sosyal medya üzerinden yapılan basın açıklamasında ilk olarak Türkiye’deki cezasızlık politikasına dikkat çekildi: “861 haftadır uluslararası hukukta insanlığa karşı suç olarak tanımlanan gözaltında kaybetme suçuna, bu suçun işlenmesine imkan yaratan cezasızlık politikalarına ve gizlenmeye çalışılan gerçeklere dikkat çekmeye çalışıyoruz. Çünkü, Türkiye’de yüzlerce insan gözaltında kaybedilmesine rağmen bu suç yok sayıldı ve derin bir suskunlukla karşılandı. Gözaltında kaybetmeler adalet sistemi eliyle cezasız bırakıldı. Hakikatin açığa çıkartılması ve adaletin sağlanmasına yönelik politikalar hayata geçirilmedi. Aksine AİHM’in de işaret ettiği gibi Türkiye’de cezasızlık, bilinçli ve sistemli bir devlet politikası olarak uygulandı. 

Biz Galatasaray’a çıktığımızdan beri onlarca iktidar değişti. Ancak iktidarlar değişse de kayıplarımızla ilgili inkar ve cezasızlık siyaseti hiç değişmedi. Çünkü cezasızlık, ihlalin bir devlet politikası olarak uygulanmasının ortaya çıkardığı sonuçtur ve iktidarlar değişse de değişmeyen bir Türkiye gerçeği olarak varlığını sürdürmektedir. ” 

“İktidar, Cumartesi Anneleri’ni yıldırmak istiyor.” 

Yapılan basın açıklamasında, Cumartesi Anneleri’nin toplanma hakkına da vurgu yapıldı: “Adında ‘adalet’ sözcüğü bulunan son iktidar ise, adalet taleplerini karşılamadığı gibi Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray’ı yasakladı ve onları yargılama noktasına geldi. Bu iktidar ‘evlatlarımız nerede’ dedikleri için Cumartesi Anneleri’ni yıldırmak, mahkemelerde süründürmek istiyor.  

İstanbul’un kalbindeki bir meydanı sırf onlar gelip derdini anlatmasınlar, seslerini duyurmasınlar diye halka kapatıyor. Onların mezar yeri saydıkları Galatasaray Meydanı’nı ağır silahlı polisler, tomalar, gözaltı araçları ve çelik bariyerlerle işgal ediyor. 

Bu hukuksuzluğa dur demesi gereken yargı makamları hakkı ihlal edileni değil, ihlalcileri koruduğu için, ihlalcilerle görüş birliği içinde olduğu için Cumartesi Anneleri, anayasal haklarını kullanamıyor.  

Cumartesi Anneleri’ne, ‘Sorununuz kabinemizin sorunudur’ diyen iktidar sahiplerine sesleniyoruz: Barışçıl toplanma hakkı Anayasa’nın ve uluslararası sözleşmelerin güvencesindedir. Toplanma yerini seçmek ise bu hakkın ayrılmaz bir parçasıdır. Çeyrek asır içinde geleneksel hale gelmiş Cumartesi Anneleri’nin buluşma mekanı Galatasaray’dan ağır silahlarınızı, bariyerlerinizi çekin. İşgal ettiğiniz Galatasaray Meydanı’ndan çekilin. Halka karşı, meydanları işgal eden, karakola çeviren yöneticiler olmaktan vazgeçin.” 

“Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.” 

Cumartesi Anneleri, basın açıklamasının sonunda, Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi: “Biz kayıplarımızdan, hakikat ve adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. 

162 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz! 

Salgın koşulları elverdiğinde Galatasaray’a çıkacağız. Bize yaşattığınız zulmü tarihe not düşmeye devam edeceğiz!”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top