Hasan EROL – 22 Ağustos 2021

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri 856. hafta eyleminde, Mehmet Zeki Akyıldız için adalet istedi. 

Cumartesi Anneleri, 856. hafta eyleminde, 28 yıl önce Diyarbakır Silvan’da, sivil giyimli iki kişi tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan, 16 yaşındaki Mehmet Zeki Akyıldız için adalet talebinde bulundu. 

HİZBULLAHÇILAR KAÇIRDI

Saat 12:00’de paylaşılan videoda, ilk sözü Mehmet Zeki Akyıldız’ın annesi Ruzkiye Akyıldız aldı. Sonrasında İnsan Hakları Derneği Batman Şube yöneticilerinden Avukat Ahmet Şiray kamuoyuna seslendi. Son olarak Cumartesi insanlarından Ümit Sezer tarafından basın açıklaması yapıldı. 

İlgili açıklamada, Mehmet Zeki Akyıldız’ın kaybedilmesiyle ilgili şu ifadelerde bulunuldu: “Ortaokul öğrencisi olan Mehmet Zeki Akyıldız, ailesi ile Batman’da Beşevler Mahallesi’nde yaşıyordu. Hizbullahçılar, kendilerine katılmaları için baskı yapıyorlardı. Bunun üzerine aile, Mehmet Zeki’nin okulunu değiştirdi. Ancak Hizbullahçılar, baskı ve tehditlerini sürdürdü. 

1993 Eylül ayında Mehmet Zeki, ablasını ziyaret etmek için gittiği Silvan’da, sivil giyimli iki şahıs tarafından zorla kaçırıldı. Tanık beyanlarına göre üç gün boyunca Silvan’da tutulan Mehmet Zeki, daha sonra ‘Hizbullahçılar köyü’ olarak bilinen Yolaç(Suse) köyündeki Hizbullah sığınağına götürüldü. Kendi imkanlarıyla oğullarını arayan aile, Hizbullahçıların yarattığı terör ortamında suç duyurusunda bulunamadı.” 

SIĞINAKTA TUTULDU

Mehmet Zeki Akyıldız’ın annesinden sonra açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi yöneticisi Avukat Ahmet Şiray, her cumartesi günü yapılan “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” etkinliklerinin valilik tarafından yasaklanması nedeniyle, üç yılı aşkın bir süredir eylemlerini dernek ofisinde gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

Mehmet Zeki’nin Hizbullahçılar tarafından tehdit edildiğini, bu tehditler üzerine ailesinin, Mehmet Zeki’yi Silvan’da yaşayan ablasının yanına gönderdiğini belirten Avukat Şiray, “Mehmet Zeki kaybolduktan sonra, Batman’daki ailesi, durumu Silvan Jandarma Karakolu’na bildiriyor. Ancak aileye herhangi bir olumlu dönüş yapılmıyor. 

Olaydan yaklaşık bir yıl sonra, Susak(Yolaç) köyünde bulunan bir sığınaktan kendi imkanlarıyla kaçan bir görgü tanığının beyanlarına göre, sığınakta 78 kişinin olduğunu ve karanlık olduğu için birbirlerinin yüzünü göremediklerini, sadece birbirlerine yüksek sesle isim ve soyisimlerini söylediklerini beyan etmiştir. 

Bunun üzerine tekrardan aile, Silvan Jandarma Karakolu’na şikayette bulunmuştur. Fakat Silvan Jandarma Karakolu, kendilerinin böyle bir olaydan haberdar olmadıklarını söylemiştir. O günden beri Mehmet Zeki Akyıldız’dan herhangi bir haber alınamamıştır. 

Mehmet Zeki Akyıldız’ın ve tüm kayıpların akıbetinin, samimi ve etkin bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Failler bulunup yargı önünde hesap verene kadar mücadelemiz, her alanda devam edecektir.” dedi. 

ETKİN BİR SORUŞTURMA YAPILMADI 

855. hafta basın açıklaması, Cumartesi insanlarından Ümit Sezer tarafından okundu. Basın açıklaması şu şekilde: “Gözaltında kayıplar, kişinin, devletin doğrudan veya dolaylı desteğiyle hareket eden devlet dışı gruplar tarafından, özgürlüğünden yoksun bırakılması ve bu durumun inkar edilmesi halini de kapsar. Türkiye’de, ‘Hizbulkontra’ diye adlandırılan Hizbullah’ın, bir dönem devletten yardım gördüğü, devletten silahlı eğitim ve lojistik destek aldığı; yüzlerce cinayet, kaçırma, kaybetme suçunu, devlet görevlileri göz yumduğu için rahatça işlediği devletin resmi raporlarına geçti.

Bu kanlı örgüt, yüzlerce insanı kaçırarak örgüt evlerinde en vahşi yöntemlerle infaz etti veya kaybetti. Örgütün merkez üssü durumundaki Batman, Hizbullah’ın esaretinde 90’lı yıllarda adeta cehenneme döndü. 

Dokuz çocuklu Akyıldız ailesi, Batman Beşevler Mahallesi’nde yaşıyordu. 16 yaşındaki çocukları Mehmet Zeki ortaokul öğrencisiydi. Birkaç kez, okuldan eve hırpalanmış, elbiseleri yırtılmış bir şekilde döndü. Anne ve baba, konuyla ilgili sorularına Mehmet Zeki’den net cevaplar alamadı. Durumu araştıran aile, Hizbullahçıların kendilerine katılmaları için oğullarına baskı yaptıklarını öğrendi. Bunun üzerine aile, Mehmet Zeki’nin kaydını Batman 60. Yıl Ortaokulu’na aldı. Ancak Hizbullahçılar baskı ve tehditlerini sürdürdü. 

1993 yılının Eylül ayında Mehmet Zeki Silvan’da yaşayan ablasını ziyarete gitti. Ablasına, çarşıya gideceğini söyleyerek evden çıktı. Silvan Gazi Caddesi’ndeki Aslanlıburcu civarında, sivil giyimli iki şahıs tarafından zorla kaçırıldı. 

Tanık beyanlarına göre, üç gün boyunca Silvan’da alıkonan Mehmet Zeki, daha sonra Hizbullahçıların kamp olarak kullandıkları Yolaç (Suse) köyüne götürüldü. Burada çok sayıda kişi ile birlikte Suse Köy Camii’nin altında bulunan Hizbullah sığınağında tutuldu. Sığınakta yaklaşık kırk kişi bulunuyordu. Günlerce aç, susuz bırakılan bu kişilerden kurtulanlar, Mehmet Zeki ve onunla birlikte iki kişinin sığınaktan götürüldüğünü ve bir daha geri getirilmediklerini Akyıldız ailesine anlattı. 

Kendi imkanlarıyla oğullarını arayan aile, hem Hizbullahçıların yarattığı terör ortamı nedeniyle hem de yapılan başvuruların soruşturulmaması nedeniyle suç duyurusunda bulanamadı. 

Yıllar sonra askerlik şubesinden Mehmet Zeki’nin askerlik celbi geldi. Celbi alan aile, askerlik şubesine gitti. Oğullarının Hizbullah tarafından kaçırıldığını ve ondan 1993 yılından beri, bir daha haber alamadıklarını anlattı. Burada da kayıtsızlıkla karşılandılar. Baba Salih Akyıldız, görevliler tarafından ‘PKK’ye katılmıştır, gelip bize Hizbullah diyorsunuz’ diyerek azarlandı. 

14 Nisan 2000 tarihinde, aile İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi’ne başvurdu. İHD’nin girişimleri de sonuçsuz bırakıldı. Anne Ruzkiye Akyıldız, Batman’da 491 haftadır, her cumartesi saat 12:00’de İHD ile birlikte bir araya gelen kayıp yakınları arasında yer aldı. 

Çocuk yaşta kaybedilen Mehmet Zeki Akyıldız’ın dosyasında bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. Akıbeti, karanlıkta bırakıldı. Onu kaçırarak kaybedenler açığa çıkarılmadı, cezalandırılmadı. 

İnsanlığa karşı suç kapsamında olan zorla kaybetmeler, uluslararası hukuka göre kayıpların akıbetleri açığa kavuşuncaya kadar her gün yeniden işlenmeye devam eden bir suçtur. 856. haftamızda yargı makamlarını, bu açıklamamızı suç duyurusu sayarak Mehmet Zeki Akyıldız’ın zorla kaybedilmesi ile ilgili etkin soruşturma yapmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin; Mehmet Zeki Akyıldız için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 157 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray’dan asla vazgeçmeyeceğiz!”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top