Hasan EROL – 3 Temmuz 2021

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri 849. hafta eyleminde, Aydın Ay için adalet istedi. 

Cumartesi Anneleri, 849. hafta eyleminde, 10 Temmuz 1993 tarihinde, sigara almak için evinden ayrılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Aydın Ay için adalet talebinde bulundu. 

İNŞAAT İŞÇİSİYDİ 

Saat 12:00’de paylaşılan videoda, ilk sözü

Aydın Ay’ın annesi Remziye Ay aldı, daha sonra basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamalarda şu ifadelerde bulunuldu: 

“27 yaşındaki Aydın Ay, ailesi ile birlikte Batman’da yaşıyordu. İnşaat işçisi olan Ay, Halkın Emek Partisi (HEP) Batman İl Örgütü üyesiydi. 

10 Temmuz 1993 tarihinde, saat 20:00-21:00 sularında sigara almak için evden çıktı. Tanıklar onun sivil giyimli, silahlı kişiler tarafından darp edilerek bir araca bindirilip götürüldüğünü ailesine söyledi. 

Oğullarını arayan aile, Ay’ın Batman Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunu öğrendi. Günlerce çocukları için yemek ve çamaşır götüren aileye aniden, ‘Burada öyle biri yok, bir daha gelmeyin.’ denildi. O günden sonra Aydın Ay’dan haber alınamadı. Ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı.” 

KEMİKLERİNİ ARIYORUM 

12 gün boyunca emniyette olduğu belirtilen oğluna yemek götürdüğünü, 15. gün ise kendisine, orada Aydın Ay diye birinin bulunmadığının söylendiğini ifade eden Aydın Ay’ın annesi Remziye Ay, 

“14 veya 15 Temmuz gününde kayboldu. Akşam ‘sigaram yoktur’ diyerek evden çıktı. 19 Mayıs Mahallesi’nde trafonun yanında onu yakalıyorlar, bir arabaya bindirip götürüyorlar. İki gün, üç günüm geçti. Yolumu bulamıyordum, önümü göremiyordum. 

Üç gün sonra emniyete gidip yemek götürdüm kendisine. Elbiselerini, kimliğini götürdüm. 12 gün boyunca yemek götürdüm kendisine. 15. günü bitince cuma günü bana ‘Elimizde değil, kıyafetler burada, yemeği burada’ dediler. 15. gün yemeği elimde kaldı. Sonra geri döndüm. Babası bu sefer emniyete gitti. Kıyafetlerini oradan aldı. Emniyet amiri orada kendisine, ‘Hangi karakola telefon açtıysak da hiçbirinde değil, elimizde değil’ demiş. 

Kemiklerini arıyorum. Niye kemiklerini bize vermiyorlar?” şeklinde konuştu. 

YARGI MAKAMLARI HAREKETSİZ VE ETKİSİZ 

849. hafta basın metnini Leman Yurtsever okudu. Türkiye’de bugüne kadar devlet gücünü sınırlandıracak ve denetleyecek bir hukuk devleti olmadığını vurgulayan Yurtsever, şunları ifade etti: 

“Türkiye’de bugüne kadar devlet gücünü sınırlandıracak ve denetleyecek bir hukuk devleti olmaması, yurttaşların korku ve endişeden uzak, hukuksal güvenlik içinde yaşamalarını engelledi. Keyfiliğe dayanan güç kullanımının yarattığı hukuksuzluk iklimi, ağır hak ihlallerinin yaşanmasına neden oldu. 

Demokrasinin güvencesi olan güçlü, tarafsız ve bağımsız bir yargının yokluğu, ağır hak ihlallerini cezasız bıraktı. Türkiye, insan haklarının etkili bir biçimde korunduğu demokratik bir sisteme geçemedi. Bu durum beraberinde başta gözaltında kaybetmeler olmak üzere insanlığa karşı işlenmiş suçlar karşısında yargı makamlarının hareketsiz ve etkisiz kalmasını getirdi. 

849 haftadır inkar edilen, cezasız bırakılan gözaltında kaybetme suçunu gündeme getirerek hakikat ve adalet talebimizi hatırlıyor ve hatırlatıyoruz. 849. haftamızda 28 yıldır cezasız bırakılan Aydın Ay dosyasını kamuoyuyla paylaşıyoruz. 

Aile, dosyayı canlandırmak için 2009 yılında Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden suç duyurusunda bulundu. Başvuru, 2010 yılında takipsizlikle sonuçlandı. Takipsizlik kararına karşı 21 Mayıs 2010 tarihinde Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan itiraz da sonuçsuz kaldı.” 

KAÇ YIL GEÇERSE GEÇSİN VAZGEÇMEYECEĞİZ 

Aydın Ay dosyasının, adliyenin tozlu raflarına terkedildiğini belirten Yurtsever, sözlerine şu şekilde son veriyor: 

“849. haftamızda bir kez daha iktidara ve yargı makamlarına sesleniyor ve talep ediyoruz. 28 yıldır, Ay ailesine yaşatılan işkenceye son verilmelidir. Aydın Ay’ın akıbetini açığa çıkartacak, onu kaybedenleri tespit ederek yargılanmalarını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma ve kovuşturma faaliyeti yürütülmelidir. Kaç yıl geçerse geçsin, Aydın Ay için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 150 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top