Hasan EROL – 19 Haziran 2021

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi  Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, İnsan Hakları Derneği Batman şubesi ve Cumartesi Anneleri, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri 847. hafta eyleminde, İsmail Ağaya için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri; 847. hafta eyleminde, 29 Mayıs 1994 tarihi akşamı, bir akrabasına uğramak üzere evinden ayrılan ve sivil giyimli ve silahlı 3 kişi tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan İsmail Ağaya için eş zamanlı olarak Batman ve İstanbul’dan adalet talebinde bulundu.

GÖZALTINDA KAYBEDİLDİ

Saat 11:00’de paylaşılan videoda, ilk sözü Ağaya’nın annesi Müfide Ağaya aldı, daha sonra İnsan Hakları Derneği Batman şubesi eşbaşkanı Avukat Devran Yıldız konuştu ve en son, haftalık basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği Batman şubesi eşbaşkanı Avukat Rümeysa Deniz Kaya okudu. Yapılan açıklamada şu ifadelerde bulunuldu:

” 20 yaşındaki İsmail Ağaya, ailesi ile birlikte Batman’da yaşıyordu. 90’lı yıllarda yaşanan hak ihlallerini kamuoyuna taşıyan Özgür Ülke gazetesinin dağıtımını yapıyordu.

29 Mayıs 1994 tarihi akşamı bir akrabasına uğramak üzere evinden ayrıldı. Ancak ne akrabasının evine gitti ne kendi evine geri döndü. Komşuları, onun sivil giyimli ve silahlı 3 kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığını gördüklerini, aileye söyledi.

Ailesi, İsmail’in gazeteden çalışma arkadaşları ile birlikte Merkez Polis Karakolu’na başvurdu. İsmail’i kaçıranların tespit edilmesini ve onun can güvenliğinin sağlanmasını talep etti. Ancak ailenin tüm girişimleri sonuçsuz bırakıldı. İsmail’den bir daha haber alınamadı.”

” 27 YILDIR BİR MEZAR İSTİYORUM “

27 yıldır kayıp olan oğluyla ilgili kimseden bir şey istemediğini, sadece oğlunun kendisine ulaşmak istediğini belirten İsmail Ağaya’nın annesi Müfide Ağaya şunları söyledi:

” Allah hakkımı bırakmasın. Hiçbir şey istemiyorum, oğlumu istiyorum. Sadece kemiklerini istiyorum. 27 yıl geçti. Kim nerede olduğunu biliyorsa Allah rızası için bana göstersin. Onlardan hiçbir şey istemiyorum. Kemiklerini, kefenini istiyorum.” 

SAVCILIKÇA HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI

Müfide Ağaya’dan sonra kamuoyuna seslenen ve 2015 yılından beri Batman’daki eylemlerinin valilik tarafından yasaklandığını belirten Avukat Devran Yıldız;

” Olay günü kaybedilen İsmail’i gördüğünü söyleyen komşularının tanık beyanlarına hiçbir şekilde savcılık tarafından tenezzül edilmemiş ve hiçbir araştırmaya konu olmamıştır. Yine olaya ilişkin olarak anne Müfide’nin tüm ısrarlarına rağmen olay üzerinde teferruatlı bir araştırma yapılmamıştır. 27 yıl kadar uzun bir süreye rağmen İsmail’in dosyasının tozlu raflarda bulunmasından başka herhangi bir işlem yapılmadı. Yine annenin çocuğu için gömülme hakkı, yas tutma hakkı, eğer yaşıyorsa haber alma hakkı gibi birçok hakkı bu dosyada göz ardı edilmiştir. Bu kadar süreye rağmen İsmail’in dosyasında savcılıkça hiçbir işlem yapılmadı.” şeklinde konuştu.

847 HAFTADIR TANIK OLDUĞUMUZ ÇÜRÜMEYE DİKKAT ÇEKİYORUZ

Basın metnini Avukat Rümeysa Deniz Kaya okudu. Adalete giden yolların bizzat devlet eliyle tıklandığını vurgulayan Kaya, son olarak şunları ifade etti:

“Kayıplar mücadelesi yürütürken karşılaşılan en büyük zorluk, devletin inkar ve cezasızlık politikalarıdır. Toplumun, gerçeklerle arasına çektiği ilgisizlik duvarı, bu politikaları besleyen önemli bir işlev görmektedir. Bugün Peker’in ifşa ettiklerinde bir kez daha gündeme gelen ve devletin çeteleşmesi sonucunda işlenmiş olan suçlar, aslında herkesin bildiği ama sustuğu sırlardır. Ortaya saçılan bu çürüme devletin hukukla, adaletle bağını kopartmasının yarattığı bir sonuçtur. 847 haftadır tanık olduğumuz bu çürümeye dikkat çekiyoruz. Yaşadık biliyoruz. Devleti hukuksuzlaştırma, zora dayanan keyfi ve kişiselleşmiş iktidarlar yaratıyor. Adalete giden yolların bizzat devlet eliyle tıkandığı koşullarda haksızlığa uğrayan hiç kimse başvuracak mekanizma bulamıyor. Bu yüzden hukukun sağlıklı bir biçimde işlemesi, yalnız bizim için değil, tüm yurttaşlar için hayati bir önem taşıyor. 847 haftadır ısrarla hatırlatıyoruz. Kime yapılmış olursa olsun, hukuksuzluğu, adaletsizliği kanıksamayın. Adalet, hepimizin ortak talebi haline gelmezse her şeyin mümkün olduğu bu hukuksuzluk cehenneminden çıkamayız. 847. haftamızda kayıp yakınlarının Batman’dan yükselttikleri hakikat ve adalet talebine sesimizi katıyor ve İsmail Ağaya için adalet istiyoruz.”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top