Hasan EROL – 13 Hazira 2021

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi  Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri, sosyal medyadan gerçekleştirdikleri 846. hafta eyleminde, Murat Aslan için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri, 846. hafta eyleminde, 10 Haziran 1994 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir semtinde iki arkadaşıyla birlikte sokakta yürürken polis kimliği gösteren silahlı ve telsizli kişilerce zorla Beyaz Toros’a bindirilerek kaçırılan Murat Aslan için açıklamada bulundu.

NE OLMUŞTU?

Saat 12.00’de paylaşılan videoda, ilk sözü Murat Aslan’ın kardeşi Fatma Aslan aldı, daha sonra Sezgin Tanrıkulu konuştu ve en son basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada;

“25 yaşındaki Murat Aslan, ailesiyle birlikte Diyarbakır’da yaşıyordu. 10 Haziran 1994’te Yenişehir semtinde iki arkadaşıyla birlikte sokakta yürürken polis kimliği gösteren silahlı ve telsizli kişilerce, zorla Beyaz Toros’a bindirilerek kaçırıldı.

İlgili tüm kurumlara başvuran aile, oğulları ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadı. Olaydan 10 yıl sonra JİTEM mensubu Abdülkadir Aygan’ın basına yansıyan itiraflarında, Murat Aslan’ın kimler tarafından kaçırıldığı, nerelerde işkence ile sorgulandığı ve öldürüldükten sonra nereye gömüldüğüne dair bilgiler de yer aldı.

Bu bilgilerden yola çıkan aile, İnsan Hakları Derneği ve Diyarbakır Barosu; Aygan’ın tarif ettiği bölgede araştırma yaptı. Araştırma sonucunda, Murat’ın gömüldüğü yere ulaşıldı. Kemikler üzerinde yapılan kimliklendirme çalışması ile kalıntıların Murat Aslan’a ait olduğu kesinleşti.

Aile tekrar hukuki girişimlerde bulundu. Ancak bugüne kadar hiçbir sonuç alınamadı. Murat’ın gözaltında kaybedilmesiyle ilgili her şey ortadayken bu insanlığa karşı suç, hukuki bir sonuca ulaşmadı.”

“Bize bu acıları yaşatanlardan adil bir yargı önünde hesap sorulduğunu görmek istiyoruz.”

Murat Aslan cinayetinin, devlet eliyle işlenen ve ispatlanan ilk cinayet olduğunu belirten Murat Aslan’ın kardeşi Fatma Aslan, şunları söyledi:

“Bu süreçten sonra biz Aslan ailesi olarak hukuksal mücadelemizi başlattık. Maalesef bizim davamızda şöyle bir şey gelişti. Davamız 2014 yılında AİHM tarafından reddedildi, elle tutulan herhangi bir gerekçe olmamasına rağmen. Ve abimin cinayetinin Türkiye’de şöyle bir özelliği vardı. Devlet eliyle işlenen ve ispatlanan ilk cinayetti. Ama buna rağmen davamız reddedildi. Biz Aslan ailesi olarak hukuksal mücadelemizin sonuna kadar arkasındayız. Biz hayattayken, bize bu acıyı çektirenlerin adil bir yargı önünde cezalandırılmasını istiyoruz.”

YETKİLİLERE ÇAĞRI: YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ YERİNE GETİRİN

Basın metnini, Cumartesi İnsanları’ndan Eren Ertin okudu. Kayıplar için bulunulan tüm girişimlerin sonuçsuz bırakıldığını vurgulayan Ertin, şunları ifade etti:

” 846 haftadır herkes bilsin, herkes duysun diye kamuoyuna sesleniyoruz. Kolluk kuvvetlerinin vatandaşlara karşı gerçekleştirdiği suçları cezasız bırakan, her koşulda suçluyu koruyan devlet pratiği yüzünden tüm girişimlerimiz sonuçsuz kalıyor. Hak ve özgürlüklerin güvencesi olması gereken yargı, adalete ulaşmamızı engelleyen bir işlev görüyor. Kayıplarımızın fail ve sorumlularını yargılamak ve cezalandırmakla yükümlü olan devlet, onları cezasızlık zırhıyla koruyor. Bu yüzden ne kayıplarımıza ne de adalete ulaşmamız mümkün oluyor. Murat Aslan’ı kaçıran ve işkenceyle sorgulayan, infaz eden, bedenini yakarak kaybedenler açığa çıktı ancak tüm bunlar hukuki sonuç doğurmadı. Devletin yetkili makamlarını, Murat Aslan dosyasındaki 27 yıllık cezasızlığa son vererek etkin bir soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünü yerine getirmeye çağırıyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin; Murat Aslan için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 147 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top