Justice Tv Haber – 11 Temmuz 2021

4 Temmuz Pazar günü Justice TV ekranlarında yayın hayatına başlayan program Dünyanın farklı ülkelerinden oluşan takipçileri tarafından beğeni ile karşılandı. Program bundan sonra pazar günleri TSİ 21.00 de ekranlara gelecek.

Kadınların maruz kaldıkları şiddete, uğradıkları hak ihlallerine ve ataerkil zihniyetin toplumdaki yansımalarına dikkat çeken programın moderatörleri ise bu yapıyı değiştirecek gücün kendilerinde olduğunu bilen hukukçu kadınlardan; Ayşegül Dilber ve Seda Alçınar.

Ceza Hukuku, adli bilimler ve kadın hak hareketi üzerine çalışmaları olan Seda Alçınar ve Özel ve ceza hukuku alanında mesleki deneyime sahip olan özellikle sanık ve hükümlü hakları ile basın hukuku alanında çalışmalarını devam ettiren başarılı Yargıç Ayşegül Dilber yollarının kesişmesini;

“Bütün toplumsal mücadelelere kadın bakış açısı geldiğinde dünyanın daha yaşanılır bir yer olacak, dünyanın yaşanılır bir yer olması ve Kadınların hak ettikleri bir yaşama kavuşabilmeleri için buradayız” sözleriyle ifade ediyorlar.

Kadınlara yönelik hak ihlallerine dikkat çeken ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığını engellemede küçük de olsa bir katkı sunmak için yola çıkan program daha ilk haftadan farklı kesimlerin beğenisini topladı.

Türkiye’nin son günlerdeki sıcak gündemi olan İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Avukat Eren Keskin’le yorumladıkları ilk programın satır başları şöyle;
– “Biat etmemek insana kişisel bir konfor, bir özgürlük alanı sağlıyor”
– “Biat etmeden mücadeleye devam etmek lazım “
– “AKP ilk defa halkın sesini duydu, duyduğu ses erkek sesiydi”
– “Bu coğrafyanın en etkili mücadelesi kadın mücadelesidir”

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top