İHD BAŞKANI SN ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN VE ARKADAŞLARININ GÖZALTINA ALINMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Bugün sabah saatlerinde İstanbul’da düzenlenen operasyonla İHD Eş Genel Başkanı sn. Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin, siyasal yargılamaların bir parçası olarak gözaltına alındıklarını üzülerek öğrenmiş olduk.
Yargı mercilerinin her kademesinde ve yüksek yargıda bekleyen onlarca mühim dosya olmasına rağmen manidar bir aceleye getirilen hukuki süreçlerle insan hakkı savunucularının hedef alındığı gözden kaçmamaktadır.
Daha bir gün önce, insan hakkı savunucusu olarak her mağduriyetin peşine düşen ve taraflı tarafsız herkesin erdemli ve tutarlı duruşunu takdir edeceği Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında akla ziyan gerekçelerle, maksadı karar satırlarından dökülen, siyasal iradenin tam güdümü altındaki yargı kararının inanılmaz bir acele ile Meclis kürsüsünden okunması üzerine ortaya çıkan tepkinin, başka bir insan hakları savunucusu daha gözaltına alınıp mağdur edilerek dikkatlerden kaçırılması ve yaşanan anormal sürecin olağanlaştırılması amaçlanmaktadır.
Hali hazırda hiçbir şiddet eylemine bulaşmadıkları ve sadece barışçıl söylemleri dile getirdikleri için terör kılıfı altında cezaevlerine doldurulan mağdurlara bir yenisi daha eklenmek istenmektedir.
Çıkarılan infaz düzenlemeleri ile açıkça şiddete bulaşan ve siyasileri tehdit eden mafya-çete liderlerine özgürlük yolu açılırken tek kabahatleri “Barış ve İnsan Hakları” demek, bunları dillendirmek olan sayın Gergerlioğlu ve İHD başkanı Öztürk Türkdoğan’a yönelik, yargıyı en bayağı bir vasıta olarak kullanmak suretiyle icra edilen saldırıları açıkça kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.
Bu vesileyle infaz sürelerini tamamladıkları halde Yargıtay 16 Ceza Dairesi tarafından temyiz incelemeleri yapılamdığı  için kesinleşmeyen  dosyalardan ötürü cezaevlerinde hükmen tutuklu bulunan mağdurların ve hukuksuzca özgürlüklerinden mahrum edilen tüm hak arayıcılarının sesi olacağımızı  Avrupa da yetkili merciler nezdinde bu hukuksuzlukların takipçisi olacağımız, kamuoyuna saygıyla duyurulur. 19.03.2021
Avrupa Adalet İnisiyatifi

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top