BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM

Avrupa Adalet İnsiyatifi’nin organizasyonuyla Amsterdam, Berlin ve Paris’le birlikte toplam beş şehrinde bir araya gelen göstericiler Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasını protesto etti.

Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü çerçevesinde Amsterdam Westerpark Meydanı’nda bir araya gelen gösteride bine yakın Hollandalı, Yabancı Kökenli ve Müslüman STK’lar eyleme destek verdi. Paris ve Berlin’de eşzamanlı gerçekleşen protestolarda ortak bildiri okundu.

Gergerlioğlu’nun gözaltı görüntüleri karşısında şaşkınlığa uğradığını ifade eden Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği Başkanı Mustafa Ayrancı, ‘Böyle bir ülkenin vatandaşı olmaktan utanıyorum. Kendimizi dünyaya rezil ediyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Hollanda’ya iltica eden adalet uzmanı Servet Özdil, ‘Bugün Gergerlioğlu’na yapılanlar, Türkiye’de hukuksuz uygulamaların ve yüzsüzlüğün doruk noktaya ulaşmasıdır. Adalete susamış binlerce insanın bir araya geldiği şu toplulukta yer alarak Gergerlioğlu’nun sesini duyurmayı kendimize bir borç bildik.’ dedi

‘RadBruch ilkeleri uyarınca ilerde yargılanacaklar’

Meydanda okunan Avrupa Adalet İnsiyatifi’nin imza attığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

Milli irade söylemi ile iktidara gelen AKP, 17.3.2021 tarihinde Sayın Gergerlioğlu’nun parlamento dışında kalmasına neden olarak milli iradenin karşısında olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.

Uzunca bir süredir sadece isminde bulunan ‘Adalet’ sözcüğü dışında hiçbir iş ve işleminde adalet ile davranmayan bilakis, yargı eli ile siyaseti dizayn etmeye çalışan AKP ve onun küçük ortağı, ülkeyi her geçen gün demokrasi ilkelerinin dışına sürüklemektedir.

AKP’nin bu yargı kılıflı meşruiyet hukuksuzlukları ile icra ettiği milli irade karşıtlığı tam olarak milli iradeye darbedir.

Sayın Gergerlioğlu, sadece ‘insan’ olma sıfatına sahip tüm mazlum ve mağdurların yılmaz bir savunucusu olarak milli iradenin gerçek bir temsilcisi olmuştur. İnanıyoruz ki sayın Gergerlioğlu bugün vekilliği kaybetmemiştir. İnsanların kalplerinde asla kaybedilmeyecek bir yer kazanmıştır. Gerçek bir demokrasi ve milli irade kahramanı olmuştur.

Sayın Gergerlioğlu hakkında mahkumiyet kararı veren Kocaeli 2 ağır ceza mahkemesinin, tabii hakimlik ilkesine aykırı olarak 17 şubat 2015 te özel olarak dizayn edildiği, bu mahkeme başkanı ve üyeleri ile kararı onayan İstinaf ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyeleri, AKP nin yargıya egemen olmak için kurduğu ve AKP-MHP ve VatanPartisi yanlılarının üye olduğu Yargıda Birlik Platformu‘nun kurucuları ve üyelerinden oluşmaktadır.

Mahkumiyet kararında 18 ağır hukuk ihlali bulunduğu halde bu kararın verilmesi, onanması Türkiye de yargının tamamen politize olduğunun en açık kanıtıdır.

TBMM nin, üyelerini korumak yerine, bu skandal mahkumiyet kararını alelacele gündemine alıp sn Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun milletvekilliğinin düşürülmesi, TBMM‘nin de yargı gibi iradesinin tamamen Saray‘a ve ERDOĞAN‘a teslim ettiğini göstermektedir.

Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun mahkumiyetine neden olan olay bir twiti retvit etme gibi gösterilse de asıl nedeninin;

15 temmuz kurgusal darbesi bahane edilerek kamudan ihraç edilen ve 130 ayrı uygulama ile 21 yüzyılda SOYKIRIMA tabi tutulan yüzbinlerce KHK lı ve ailelerinin,

Gülen cemaatinin,

Yok sayılmak istenen Kürtler ve HDP nin,

Alevilerin,

Kısaca her kesimden mağdurun GÜR BİR ŞEKİLDE SESİ VE SOLUĞU OLMASIDIR.

Başkentin göbeğinde adam kaçırmaları, işkenceleri, cezaevlerindeki çıplak aramaları deşifre etmesi ve ortaya çıkarma gayretleridir.

Nitekim TV kanallarına çıkan bazı derin devlet sözcüleri bunu aleni olarak itiraf etmişlerdir.

Bu nedenle bu ve benzeri hukuk dışı skandal karaları infaz etmeye kalkan herkesin RadBruch ilkeleri uyarınca ilerde yargılanacaklarını hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz.

Avrupa Adalet İnisiyatifi, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ideali ile sayın Gergerlioğlu’nun yanında durmaya devam edecektir.

Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan tüm çevreleri sayın Gergerlioğlu’nun yanında olmaya, böylece milli iradeyi gasp eden, muhaliflere, KHKlılara, insan hakları savunucularına 21 Yüzyılda aleni bir SOYKIRIM UYGULAYAN AKP hükümetinin bu eylemlerinin karşısında bulunmaya davet ediyor, kamuoyunun bilgilerine arz ediyoruz.

HAK HUKUK ADALET

HAK HUKUK ADALET

HAK HUKUK ADALET

Avrupa Adalet İnisiyatifi

Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top