Almanya’da Sol Parti, Merkel hükümetine, Türkiye’deki hükümet ittifakı içinde MHP’nin rolü konusunda ne bilgisi olduğunu ve MHP’nin etkisinin ittifak süresince değişip değişmediğini sordu.

Hükümet ise cevabında şöyle dedi: “Federal Hükümet, MHP’nin siyasi taleplerinin Türk hükümet üyeleri arasında karşılık bulduğunu ve bu taleplerin düzenli biçimde yasalara girdiğini gözlemlemektedir. İlaveten Federal Hükümet, son yıllarda MHP çevresinden kişilerin devlet yapılarındaki oranının da farkedilir biçimde arttığına dair bilgi sahibidir.”

DW’nin aktardığına göre, Sol Parti Meclis Grubu adına önergeyi yönelten Ulla Jelpke, “Azalan sempati değerleri göz önünde bulundurulduğunda Erdoğan iktidarda kalmak için faşist MHP ile ittifaka her koşulda hazır. Bunun için MHP’nin programında yer alan konuları da üstleniyor ve MHP üyelerine devletin kapılarını da açıyor. Alman hükümeti, Ankara ile yaptığı görüşmelerde masada Ülkücülerin de görünmeyen bir partner olarak sürekli oturduğunun bilincine varmalı. Bu nedenle Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Ankara’ya ilişkin çekimser ve onursuz açıklamaları giderek daha da utanç verici bir hal alıyor. Faşistler Alman hükümetinin partneri olamaz” diye konuşuyor.

Ulla Jelpke, ayrıca “Sadece Ülkücülere bakıp, İslamcı AKP sanki ondan daha iyiymiş gibi düşünülmesi de hata olur” diye devam ediyor. Sol Partili vekil, Erdoğan’ın barış sürecini sonlandırdığı 2015’ten beri müttefiki MHP’nin programındaki pek çok noktayı kendi hedefi haline getirdiğini, bunu özellikle de Kürtler ve onların siyasi ve kültürel hak ve talepleri konusunda yaptığını savunuyor. Jelpke, MHP kurultayından bir gün önce HDP’ye yönelik kapatma başvurusu yapılmasını da Erdoğan’ın MHP’nin desteğini uzun süre garantilemek için verdiği bir hediye olduğunu ileri sürüyor.

Önergede Türkiye’de düzenlenen saldırılar da soruldu

Sol Parti Meclis Grubu adına soru önergesini yönelten Ulla Jelpke, Ülkücü kökenli Selçuk Özdağ, Afşin Hatipoğlu, Orhan Uğurlu ve onlar gibi isimlere düzenlenen saldırılar hakkında da Alman hükümetinin bilgisi olup olmadığını ve benzer saldırıların Almanya’da meydana gelme tehlikesi bulunup bulunmadığını soruyor. Federal Hükümet de cevabında, saldırılar hakkında medyaya yansıyan haberlerden bilgi sahibi olduğunu belirtirken, Almanya’da benzer saldırılar olabileceği yönünde ellerinde bilgi bulunmadığını kaydediyor.

Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top