Hasan EROL – 9 Eylül 2021

AİHM ÖNÜNDE KAYIPLAR İÇİN BEŞ GÜNLÜK ADALET NÖBETİ

Türkiye’de yaşanan zorla kaybetmeler ve kaçırmalarla ilgili, 8 Eylül günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde başlatılan beş günlük adalet nöbeti bugün itibarıyla ikinci gününde. 

Avrupa Adalet İnisiyatifi yönetim kurulu üyesi olan, insan hakları savunucusu Mehmet Ali Uludağ öncülüğünde başlatılan adalet nöbetinde; 766 gündür kayıp Yusuf Bilge Tunç, 614 gündür kayıp Gülistan Doku, 611 gündür kayıp Hürmüz Diril, 595 gündür kayıp Mehmet Bal, 255 gündür kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit ve 859 haftadır kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri için adalet aranıyor. 

“KORKMUYORUZ, ALIŞMAYACAĞIZ!” 

Adalet nöbetinin birinci gününde AİHM önünden seslenen Mehmet Ali Uludağ, özellikle nöbet alanını ziyarete gelen ve bir an olsun nöbet alanını boş bırakmayan alevi dostlara teşekkür etti. 

Kimseden korkmadıklarının ve zorla kaybetmelere alışmayacaklarının altını çizen  Uludağ, “Cesaret bulaşıcıdır. Biz susmayacağız! Tüm bu hukuksuzlukları yerle bir edene kadar da haykırmaya çalışacağız.” dedi. 

Zorla kaybetmeler ve kaçırmalarla ilgili hukuksuzluğu duyurmanın, bir borç olduğunu vurgulayan Uludağ, “Bunu tüm dünyaya duyurmak, boynumuzun borcu. Umarım bunu birlikte başaracağız. Biz, kayıplarımızı ortaya çıkaracağız. İnanıyoruz buna. Ancak daha fazla görünür olmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi. 

Fransa’nın Strasbourg şehrinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde gerçekleştirilen adalet nöbetine, çevre il ve ülkelerden, ulusal ve yerel basından birçok katılım bekleniyor.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top