Avrupa Birliği Liderler Zirvesi toplantısının ardından yayınlanan bildiride, “Siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması ve yakın zamanda alınan diğer kararlar, insan hakları açısından önemli bir gerilemeye işaret etmekte” denildi.

AB liderleri ana gündem maddesi Türkiye olan toplantısının birinci gününü geride bıraktı. AB’nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu, hukukun üstünlüğü ve temel hakların ise önemli kaygılar arasında yer almaya devam ettiği kaydedildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, bildiride, “Siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması ve yakın zamanda alınan diğer kararlar, insan hakları açısından önemli bir gerilemeye işaret etmekte ve Türkiye’nin demokrasiye saygı, hukukukun üstünlüğü ve kadın hakları yükümlülükleriyle çelişmektedir” denildi.

TEK TARAFLI ADIMLARDAN KAÇINMA ÇAĞRISI

AB liderleri, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için Konsey’in yetki konusunda çalışmasını ve uygulanmasındaki zorluklarla ilgili Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılmasını istedi.

Karşılıklı ilgi alanlarında yüksek düzeyli diyalog başlatmaya hazır olduklarını bildiren AB liderleri, AB Komisyonu’ndan da Türkiye ile iş birliğinin halklar arası temas ve seyahat konularında nasıl geliştirileceğini araştırmasını istedi.

Bunun yanı sıra, göç yönetimi konusunda Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi. AB Zirvesi bildirisinde “Türkiye’ye uluslararası hukuka aykırı yeni provokasyonlardan ve tek taraflı adımlardan kaçınması çağrısında bulunuyoruz” denildi.

HDP’YE KAPATMA DAVASINA TEPKİ GÖSTERİLMİŞTİ

HDP’ye kapatma davası açılmasının ardından Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Oliver Varhelyi’nin ortak açıklamasında, kapatma davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi kararından son derece endişe duyulduğunu kaydetmişti.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı kararı ile ayrılmasının ardından da Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, sözleşmeden çıkılmasını “yıkıcı bir haber” olarak değerlendirmişti.

Kaynak

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top