Hasan EROL – 4 Temmuz 2021

2 Temmuz 1993’te, Sivas’ta, Pir Sultan Abdal şenliklerine gelenlerin konakladığı Madımak Oteli, sayısı 10 binleri bulan bir grup tarafından ateşe verilmiş; 33 aydın, 2 otel görevlisi ve 2 saldırgan dahil 37 kişi hayatını kaybetmişti.

Katliamın 28. yıl dönümünde, otelde hayatını kaybeden 35 kişi için, kentte anma töreni gerçekleştirildi. Törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, milletvekilleri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

NE OLMUŞTU

1 Temmuz 1993 tarihinde aralarında yazar, sanatçı, şair ve halk ozanlarının bulunduğu aydın ve gazeteciler, dört gün sürecek Pir Sultan Abdal etkinlikleri kapsamında geldikleri Sivas’ta Madımak Oteli’ne yerleşti.

Başta Aziz Nesin olmak üzere; Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci de şenliğe katılanlar arasındaydı.

33 kişilik grubun en genci, folklor gösterisi için Sivas’a giden 12 yaşındaki Koray Kaya’ydı.
Ayrıca grubun içinde tek yabancı olarak, Hollanda vatandaşı Carina Cuanna Thedora Thuys da vardı.

Etkinlik öncesinde halk kışkırtılmaya başlandı. “Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz.” şeklinde kışkırtıcı manşetler atıldı. Kentte, “Müslüman kamuoyuna” başlıklı bildiriler dağıtıldı. Bildirilerde, Aziz Nesin’in Aydınlık Gazetesi’ndeki yazısı ve Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabı hedef alındı ve özellikle Aziz Nesin hedef gösterildi.

Aziz Nesin, 1 Temmuz Perşembe günü, şenliğin açılış konuşmasını yaptı. Olaylar ise 2 Temmuz Cuma günü başladı. O gün Sivas’ta, Türkiye Cumhuriyeti’nin en karanlık katliamlarından biri yaşandı. Cuma namazından çıkan gösterici gruplar, ilk önce laiklik karşıtı sloganlar atarak “Halk Ozanları” heykelini yıktı. Daha sonra Madımak Oteli’ne yönelen göstericilerin sayısı kısa bir süre içinde 10 binleri buldu. Saldırganlar otelin önünde “Şeriat isteriz” , “Yak yak” , “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak” , “Sivas, Aziz Nesin’e mezar olacak” sloganları atmaya başladı. Önce otelin önündeki arabalar yakıldı, sonrasında Madımak Oteli göstericiler tarafından taşlandı ve ateşe verildi. Alevler tüm oteli kapladı ve içeride bulunan, çoğunluğu Alevi olan aydın ve gazetecilerin bir kısmı dumandan boğularak, bir kısmı ise yanarak hayatını kaybetti. Aziz Nesin ise yangından son anda, itfaiyenin yangın merdivenlerini kullanarak kurtuldu.

Polis ve asker, saldırıya müdahale etmekte gecikti. Göstericilerin yangına müdahale etmesine izin vermediği itfaiye de, olay yerine geç geldiği için, yangına engel olamadı. Olay sonrası otelden 93 kişi çıkarıldı. Bunların 35’i otel içinde hayatını kaybetti. Koray Kaya (12) ve Menekşe Kaya (15) da, genç yaşlarında Madımak Oteli’nde yaşamını kaybetti.

Katliam sonrasında açıklama yapan dönemin Başbakanı Tansu Çiller, “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” dedi.

Saldırıya ilişkin yalnızca 124 kişi hakkında ceza davası açıldı. Uzun süren yargılamalar sonucunda saldırganlardan 33’ü ölüm cezasına çarptırıldı, bu ceza daha sonra müebbet hapis cezasına çevrildi. 14 sanığa ise 15 yıla kadar değişen hapis cezaları verildi. 2012 yılında dava zamanaşımı nedeniyle düştü. Davanın zamanaşımına uğraması, Almanya’ya kaçan 5 sanığın yargılanmasını sonuçsuz bıraktı. Firari 3 sanık hakkında açılan dava ise Ankara’da devam ediyor.

2012 yılında düşen dava nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruldu. AYM, bu başvuruyu 7 yıl sonra gündemine aldı.

Avukat Şenal Sarıhan, Sivas katliamına ilişkin başlatılan hukuk mücadelesinin simge isimlerinden. DW Türkçe’ye konuşan Avukat Sarıhan, “adalet sağlandı mı” sorusuna şu yanıt veriyor:

“Adalet sağlanamadı. Neden sağlanamadı. Bir kere yaşamını yitirenleri geri getirmenin olağanı yok. Ama ne olabilirdi? Yeni can kırımları, yeni katliamlar olmayabilirdi. Yeni katliamları engellemenin yolu da doğru ve eksiksiz yapılmış bir soruşturmaydı. Bunların önü kesilebilirdi. Yeni suçları olmazdı. Bu katliamların önüne geçilmiş olurdu.”

ASIL FAİLLER ORTAYA ÇIKARILMADI

Sarıhan, katliamın arkasındaki örgütlerin ortaya çıkarılmadığını vurgularken, şu ifadeleri kullanıyor:

“Her ne kadar birinci davada ağır cezalar verilmiş olması olumlu bir durum ise de müdahil avukatların çabaları, kamuoyunun desteğiyle kazanılmış sonuçlar ise de esas olarak eksik, yarım, tamamlanmamış bir dava olarak devam edecek. Bitmemiş, arkasındaki örgütler bulunmamış, gerçek failler öne çıkarılmamış bir olayda adaletin bağlandığını söylememiz mümkün değildir.

Anayasa Mahkemesi, 7 yıl süresince bu dosyayı ele almadı. Bu adil yargılanma hakkı ihlalidir. Dosyanın ele alınmamasında bazı kaygılarımız var. Şu anda Anayasa Mahkemesi’nde, bu davada avukat olarak görev yapmış, sanıkların eylemlerini gönüllü olarak savunmuş bir üye de bulunuyor. Gerçi, bu görüşmelere girmediğini biliyoruz. Bunun bile psikolojik olarak etki yaptığı, bunun bile bizim tarafımızdan kaygıyla karşılanmış bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum.

Anayasa Mahkemesi’nden bu tür eylemlerin insanlığa karşı suç olduğu, zamanaşımından yararlanmaması gerektiği, bu yönüyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği noktasında karar vermesini bekliyoruz.”

2 Temmuz 1993’te yakılan Madımak Oteli, bugün Sivas’ta Bilim ve Kültür Merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

What's your reaction?
1Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top